CZAS KOMEDY: Andrzej Jagodziński Trio 13 kwietnia 2025, godz.19.00 – CK Zamek Poznań

Wieloletni projekt CZAS KOMEDY prezentowany był dotąd jako spójny cykl imprez „komedowskich” w ramach Ery Jazzu. To wtedy zrealizowano pomysły przygotowywane przez zagraniczne gwiazdy oraz polskich/poznańskich muzyków. Wśród koncertów przedstawiono muzykę Krzysztofa Komedy w interpretacji m.in. Espen Eriksen Trio (Norwegia), Dani Perez Trio (Hiszpania), Radio String Quartet (Austria) oraz autorskie projekty Weezdob Collective, Dawida Tokłowicza, Piotra Schmidta, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Gritt Ensemble, węgierskiego Bence Vas Trio oraz premierę spektaklu muzycznego „Komeda: Nim wstanie dzień”. Wydarzeniom towarzyszyły liczne wydawnictwa płytowe oraz publikacje. Tegoroczna edycja CZASU KOMEDY przedstawi trio Andrzeja Jagodzińskiego, które zaprezentuje unikalne połączenie muzyki wybitych kompozytorów, których muzyka stała się inspiracją dla jazzowej interpretacji: Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Komedy.

Znakomity pianista Andrzej Jagodziński i jego słynne Trio (kontrabasista Adam Cegielski oraz perkusista – także zespołów Komedy – Czesław „Mały” Bartkowski) wprowadzają nową jakość do autorskiej muzyki jazzowej, którą dotąd – z ogromnym sukcesem, atencją oraz uznaniem – epatowali jazzowo ubarwiając kompozycje Chopina, Bacha i Komedy. „Jeżeli Chopin rzeczywiście komponował wyłącznie na prawą rękę, jak narzekał gderliwie Wagner, to może właśnie Andrzej Jagodziński dopisał brakujący akompaniament. To nie są ujazzowione interpretacje kompozycji Chopina, lecz oryginalne jazzowe kompozycje dla których inspiracją były najbardziej poruszające utwory wielkiego Polaka” – pisał Brian Morton w recenzji dla prestiżowego Jazz on CD o płycie trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Krzysztof Trzciński urodził się w Poznaniu, tutaj spędził dzieciństwo, uczył się muzyki, studiował i uzyskał dyplom lekarza na poznańskiej Akademii Medycznej. To w Poznaniu powstał legendarny Sekstet Komedy – pierwszy w Polsce zespół jazzu nowoczesnego, który rozpoczął epokę modern-jazzu w naszym kraju. To także w Poznaniu zrodził się „czas Komedy” z wybitnymi artystami tamtych lat: Jerzym Milianem, Januszem Hojanem i Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele. Legenda światowego jazzu, Krzysztof Komeda-Trzciński, wybitny muzyk i kompozytor oraz jeden z najwybitniejszych obywateli Poznania, w swym rodzinnym mieście nie jest dostatecznie eksponowany. Postać i legenda Komedy znalazła mocne, kulturalne, promocyjne i społeczne odniesienie w wielu innych polskich miastach, gdzie przebywał (mieszkał, uczył się lub tylko koncertował) wybitny, poznański kompozytor. Szczególnie mocno Komeda jest z dumą i pietyzmem eksponowany w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie poza wieloma elementami „komedowskimi” w przestrzeni miejskiej odbywa się doroczny festiwal filmowy oraz galowe koncerty Jazz w Muzeum. W Warszawie od trzech dekad organizowany jest Festiwal Muzyki Filmowej K. Komedy, w Kaliszu i Częstochowie rocznicowe koncerty a w Słupsku – od 30 lat – znakomity międzynarodowy Komeda Jazz Festival. Realizowany od 2015 roku – w ramach Ery Jazzu – cykl CZAS KOMEDY staje się teraz samodzielnym projektem prezentującym geniusz muzyki Krzysztofa Komedy. To najważniejszy w Poznaniu element honorowania postaci oraz muzyki wybitnego i kultowego polskiego artysty. Koncert CZAS KOMEDY jest poznańską premierą programu „Komeda/Chopin/Bach” trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Partnerem projektu CZAS KOMEDY jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Era Jazzu oraz Almatur – Poznań.

Kuratorem cyklu jest Dionizy Piątkowski – twórca Ery Jazzu, autor biografii „Czas Komedy” oraz dyskografii „Komeda on records”.