POLISH JAZZ VOL. 85

Maciej Gołyźniak Trio – The Orchid

Warner Music Poland – 0190295184575

Vinyl, LP, Album, Stereo, White, Poland 2020

 

Maciej Gołyźniak Trio – The Orchid

Warner Music Poland – 0190295184575

Vinyl, LP, Album, Stereo, Reissue, White, Poland 2021

The Orchid to nowy tytuł w serii Polish Jazz o numerze 85! Perkusiści to wyjątkowa rzadkość w serii. Maciej Gołyźniak – utytułowany polski perkusista jest trzecim po Czesławie Bartkowskim i Kazimierzu Jonkiszu liderem, którego album pojawia się w tej legendarnej serii, wydawanej od lat 60-tych. Do realizacji swojego autorskiego projektu w trio Maciej Gołyźniak zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Maciej Gołyźniak poruszający się dotąd muzycznie w przebojowym popie, alternatywie i progresywnym rocku tym razem przemawia do nas językiem, o który niewielu go podejrzewa, a który od zawsze grał mu w duszy – JAZZ!

Jak mówi sam Artysta: Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi z kolei bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Praca nad albumem przypominała na przemian tygiel wrzący euforią i spokojny przybój oceanu. To jednak zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii.

Jeśli potraktować The Orchid jako zapis takiej właśnie podróży, to notatnik z niej pełen jest zapisanych chwil, nastrojów i klimatów, które zostają w pamięci na długo po jej zakończeniu. Czasem na zawsze.

Piotr Metz w obszernym komentarzu do płyty napisał:

Gołyźniak czuł tę muzykę od dawna, wiedział jak powinna zabrzmieć, jak podejść do kompozycji i nagrań. Warunkiem była praca z pełnym zaufaniem do partnerów Był liderem i równocześnie tylko członkiem zespołu. Nie zatracił jednak na pewno jednego natychmiast rozpoznawalnego brzmienia, charakteryzującego się ciemną barwą bębnów, zdecydowanym, niezwykle precyzyjnym a jednocześnie pełnym, wybrzmiewającym uderzeniem bez względu na tempo, w którym gra. Można tu przywołać podobieństwo w konstruowaniu muzycznej wypowiedzi do wczesnych płyt Mahavishnu Orchestra czy drugiej odsłony Weather Report, gdzie ważniejsze są ściśle powiązane ze sobą, skomplikowane motywy melodyczno-rytmiczne, niż swobodna improwizacja znakomitych muzyków. Na The Orchid kompozycje są formami klasycznie zamkniętymi. Muzycy rozmawiają ze sobą, ale nikt nikogo nie przekrzykuje. To bardzo kulturalna rozmowa. Ale na taką powściągliwość, stać tak naprawdę tylko wirtuozów.

Album został wydany w atrakcyjnej formie na białym krążku z żółtym labelem w gramaturze 180. Na wewnętrznej koszulce płyty został wydrukowany tak oczekiwany przez fanów wydawnictwa komentarz do płyty pióra Piotra Metza wraz ze znakomitymi, nastrojowymi fotografiami Wiktora Franko i tłumaczeniem na język angielski.

https://polskienagrania.com.pl/winyle/the-orchid-polish-jazz-vol-85

POLISH JAZZ LP VOL. 85_1

POLISH JAZZ LP VOL. 85_2

POLISH JAZZ LP VOL. 85_3

POLISH JAZZ LP VOL. 85_4

POLISH JAZZ LP VOL. 85_5

POLISH JAZZ LP VOL. 85_6

POLISH JAZZ LP VOL. 85_7

POLISH JAZZ LP VOL. 85_8

POLISH JAZZ LP VOL. 85_9

POLISH JAZZ LP VOL. 85_10

POLISH JAZZ LP VOL. 85_11

POLISH JAZZ LP VOL. 85_12

POLISH JAZZ LP VOL. 85_13

POLISH JAZZ LP VOL. 85_14

POLISH JAZZ LP VOL. 85_15

POLISH JAZZ LP VOL. 85_16