XIX Festiwal Green Town of Jazz w Zielonej Górze

W dniach 23-25 listopada br. obędzie się XIX Green Town of Jazz. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem świętowania artystycznej działalności Big Bandu UZ oraz 25 lat Historii Jazzu w Zielonej Górze. W planie wydarzenia: Otwarte Warsztaty, Akademia Jazzu – Świat Gitary, Gala Jubileuszowa, Jazz Guitar Night, czy koncert upamiętniający twórczość Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.

 

O tegorocznym festiwalu

Blisko dwie dekady. Tyle czasu minęło od chwili, kiedy Jerzy Szymaniuk, wieloletni animator życia jazzowego w Zielonej Górze powołał do życia Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe a zaraz potem Festiwal Green Town of Jazz. Oba te wydarzenia mocno umocniły pozycje jazzu w Winnym Grodzie, zintegrowały środowisko i wzmocniły promocję muzyki jazzowej w regionie. Rozpoczął się tym samym zupełnie nowy i jak się szybko okaże bardzo aktywny czas artystycznego rozkwitu, w którym ważną rolę odegrał Big Band UZ, kierunek Jazz i Muzyka Estradowa UZ i Klub Jazzowy „U Ojca”.

19. edycja Festiwalu to przede wszystkim prezentacja działań i lata sporej aktywności lokalnego środowiska jazzowego. Na festiwalowej scenie co roku pojawiał się Big Band UZ z premierowymi programami estradowymi, lokalni artyści i studenci UZ. W głównym nurcie nie brakowało polskich jazzmanów, którzy przyjeżdżali aby promować swoje projekty, nie brakowało specjalnych przedsięwzięć artystycznych o zasięgu ogólnopolskim (Dzień Zbigniewa Seiferta 2009). W programach festiwalowych pojawiły się premierowe pokazy jazzowego kina, ogólnopolskie spotkania dziennikarzy, wydawców i animatorów jazzowego życia w Polsce oraz okolicznościowe wystawy, warsztaty i spotkania.

Festiwal dojrzewał, rozwijał się promieniując na sąsiednie ośrodki dobiegając w swojej historii bliskiego już, bo przypadającego w roku 2024 okrągłego 20-lecia.

Tego roku Festiwal programowo włącza się w jubileuszowe obchody artystycznej działalności Big Bandu UZ, który wraz zaproszonymi gośćmi (Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Krzysztof Kiljański, Piotr Baron) celebrować będzie ostatnie ćwierć wieku historii jazzu w Zielonej Górze. Instrumentem wiodącym podczas tegorocznej edycji będzie gitara, którą w różnych odsłonach (koncerty, warsztaty) prezentować będą wybitni instrumentaliści: David Dorużka i Bogdan Skiedrzyński. Postać i dzieło Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przypomni Trio Andrzeja Jagodzińskiego z zaproszonymi gośćmi (Agnieszka Wilczyńska, Robert Majewski). Wieczór wypełni zestaw najpopularniejszych tematów filmowych Dudusia, które odkrywane są wciąż od nowa przez kolejne pokolenia miłośników polskiego kina.

Festiwalową publiczność zapraszamy na koncerty, które odbędą się w kilku miejskich lokalizacjach od lat związanych z działalnością Zielonogórskiego Stowarzyszenia Jazzowego i organizacją festiwalu. W Filharmonii Zielonogórskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Piekarni Cichej Kobiety i Instytucie Muzyki UZ miały wszak miejsce ważne festiwalowe momenty, wydarzenia i spotkania (m.in. z Andrzejem Dąbrowskim i Adamem Makowiczem). Niech i one świadczą o znaczeniu i pozycji Festiwalu Green Town of Jazz w historii jazzu w Zielonej Górze.

Andrzej Winiszewski