Ukazały się ciekawe nowości książkowe

Antoni GRALAK – Pomiędzy

Antoni Gralak Wydawnictwo: Tarararara muzyka

192 str.
„Pomiędzy” to autobiograficzne opowiadania wybitnego artysty muzyka Antoniego Ziuta Gralaka o swoim dorastaniu, dojrzewaniu, młodości, o rockandrollowym życiu, o przaśnej rzeczywistości PRL-u, o początkach rodzącego się nowego jazzu. Zakulisowe gawędy opisujące rzeczywistość polskiej awangardy muzycznej lat sześćdziesiątych; siedemdziesiątych; osiemdziesiątych. Opowieści Tie breaku, takich formacjach muzycznych jak Free Corporation, Young Power, Sfora, Woo Boo Doo, Universal Supersession, których Gralak był współtwórcą. Czujność obserwacji, współuczestnictwo, pamięć, dar opowiadania i niezwykle kwiecisty język czyni z tych opowiadań cenny wkład do historii polskiej muzyki. Kilkadziesiąt opowiadań tworzy książkę wzbogaconą grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Wszystko w starannej i niecodziennej formie edytorskiej i wydawniczej.
żródło : https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5015540/pomiedzy

Czarne

Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie Piotr Jagielski

Dziennikarz Piotr Jagielski prowadzi nas przez niezwykłą historię amerykańskiej muzyki jazzowej.
Od roztańczonego Nowego Orleanu przez loftowy Nowy Jork po bezpretensjonalne Chicago – opisuje losy i dokonania najważniejszych reprezentantów muzycznego panteonu. Niczym pełen entuzjazmu kustosz oprowadza nas po muzeum jazzu, nie kryjąc przy tym własnych fascynacji i zaangażowania. Rozmawia z muzykami, słucha płyt i wędruje tropem najważniejszych reprezentantów gatunku. Nie zapomina również o historii rasizmu w Ameryce, bo dzieje amerykańskiego jazzu to nie tylko losy muzycznych pionierów, ale przede wszystkim historia czarnych mieszkańców Ameryki XX wieku.
Święta tradycja, własny głos to wciągająca opowieść o narodzinach i rozwoju jazzu, jednego z najważniejszych gatunków muzycznych na świecie. To on, w nieustannym napięciu między tradycją a nowoczesnością, regułą a improwizacją, dawał i daje niedosiężną wolność.

żródło : https://www.znak.com.pl/ksiazka/swieta-tradycja-wlasny-glos-opowiesci-o-amerykanskim-jazzie-piotr-jagielski-215874

Blues. Książka do pisania

Marcin Giżycki

(okładka miękka)

Wydawnictwo: Austeria
Liczba stron: 160

Wiosną 2008 roku odbyliśmy z Agnieszką Taborską pielgrzymkę do źródeł bluesa, czyli pojechaliśmy do Delty Missisipi. […]. Przejechaliśmy Deltę wzdłuż i wszerz. Szukaliśmy ostatnich juke jointów, niegdyś popularnych wiejskich barów, w których grywano muzykę i serwowano drinki. Tropiliśmy kluby bluesowe i miejsca kultu sławnych śpiewaków i śpiewaczek. Przekroczyliśmy nawet Missisipi, by dotrzeć do miejscowości Helena w Arkansas, gdzie mieści się radiostacja nadająca nieprzerwanie od 1941 roku program King Biscuit Time, w którym na żywo występowali tacy artyści, jak wirtuoz harmonijki ustnej Sonny Boy Williamson II, gitarzysta Robert Lockwood jr i pianista Pinetop Perkins. Odwiedziliśmy plantacje bawełny (a raczej to, co po nich zostało), w których pracowali niegdyś Muddy Waters i Charley Patton. […] trafiliśmy na bluesowe urodziny jako jedyni nie-Afroamerykanie. No i poczuliśmy bluesa.

Marcin Giżycki [fragment książki]

żródło : https://austeria.pl/produkt/blues-ksiazka-do-pisania/

 

 

Krzysztof Ścierański – Z basem przez życie

Renata Bednarz

Obszerna biografia Krzysztofa Ścierańskiego , który od lat 80. zajmuje pierwsze miejsce jako najlepszy polski basista w rankingu magazynu Jazz Forum.

Na przeszło 600 stronach publikacji (506 czarno-białych i 104 kolorowe ) zawarte zostały wywiady z takimi artystami, jak m.in.: Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Urszula Dudziak czy Bernard Maseli, ale także rozmowy z członkami rodziny głównego bohatera i nim samym.