Płyta subskrypcyjna 11 > Thad Jones · Mel Lewis Orchestra ‎– Jazz w Operze Leśnej Z-SXL 0637

Thad Jones & Mel Lewis Orchestra.
Pora napisać kilka słów o tych płytach.
Otóż w Polsce połowy lat siedemdziesiątych zapanowała istna era big bandów. Nie ukrywam, że miałem przyjemność wiele z nich zobaczyć i usłyszeć na żywo. Zawsze były to duże wydarzenia artystyczne. Odwiedzili nas najwięksi muzycy i chwała za to organizatorom, managerom i wszelkim zapaleńcom. W tamtych dość siermiężnych czasach to był powiew wielkiego świata. Trzeba pamiętać, że przeciętna pensja niewiele przekraczała dziesięć dolarów na miesiąc. A muzykom trzeba było płacić stawki do jakich byli przyzwyczajeni. Złotówki to my mieliśmy tylko z dolarami był duży kłopot. Angażowano w to telewizję, różne ambasady, LOT no i ministerstwo kultury. No i jakoś się udawało. Większość tych wydarzeń opublikował właśnie Poljazz na swych płytach. Część z nich ukazało się również na płytach Muzy. Głownie na składankach z festiwalu Jazz Jamboree.
Pierwszy koncert Thad Jones & Mel Lewis Orchestra odbył się w Sopocie w czasie festiwalu Jazz Jantar 6 sierpnia 1976 roku. Dość szybko w serii subskrypcyjnej ukazał się zapis tego koncertu na płycie o nr Z-SX 637. Płyta cieszyła się dużym powodzeniem. Kilka egzemplarzy otrzymali europejscy managerowie i organizatorzy europejskich koncertów orkiestry. Często bywali w Polsce i zapamiętałem, że było w Szwecji dwóch takich managerów którzy przyklejali Warszawę do europejskich tras zespołów. Jednego zapamiętałem. Jest wymieniony nakładce. To Bo Johnson. Drugi miał polskie nazwisko.
Płyta spodobała się. Ponieważ planowano następną trasę, zamówiono w Poljazzie chyba 1000 płyt do sprzedaży w czasie europejskich koncertów. Tylko nasza przaśna okładka nie bardzo się podobała. Wydrukowano więc piękne okładki. Płyta otrzymała tytuł ‘Live at Jazz Jantar” i dopisek ‘Special issue for the european tour 1978. W opisie podano nawet kolejność solówek w utworach. Wytłoczono znacznie więcej płyt i kolejni polscy melomani mogli cieszyć się wspaniałą muzyką.

To są ostatnie nagrania tej orkiestry. Niedługo potem drogi artystyczne liderów rozeszły się na trwałe. Zatem zostały nam w rekach ostatnie płyty gramofonowe tego zespołu. Warto o tym wiedzieć.

Opracował : Jacek Karolak