Kasety magnetofonowe

O renesansie kaset magnetofonowych zaczęto mówić w połowie poprzedniej dekady, przy okazji ofensywy płyt winylowych. Założona w 1969 National Audio Company, jedyna amerykańska firma, która nigdy nie zaprzestała produkcji kaset, w roku 2015 sprzedała nośniki o wartości 5 milionów dolarów – o 31 proc. więcej niż rok wcześniej. O ile jednak w przypadku czarnej płyty, to zjawisko miało rzeczywiście tryumfalny charakter (w 2021 roku w USA sprzedano ponad 40 milionów winyli, czyli tyle samo ile w roku 1986), tak kasety to nadal produkt niszowy. Co nie znaczy, że ogranicza się wyłącznie do undergroundowych wykonawców. Swoje najnowsze albumy także na kasetach wydali m.in. Billie Eilish, Justin Bieber, Harry Styles czy Taylor Swift, a więc artyści z komercyjnej czołówki. Na kasetach wciąż wydawane są również reedycje klasycznych albumów Metalliki, Guns’n’Roses, czy Nirvany.

Sprzedaż kaset magnetofonowych w USA wzrosła ze 173 w 2021, a w 2022 tylko do końca października sprzedało się ponad 306 tysięcy kaset. Podobnie w Wielkiej Brytanii, gdzie w ubiegłym roku melomani zakupili ponad 200 tys. sztuk tego nośnika.

W Polsce powrót do kaset to wciąż zjawisko marginalne, ale moda na winyle też dotarła do nas z trzyletnim opóźnieniem, to samo jest z kasetami.

Na początku 2021 wytwórnia MTJ wydała kasetowe reedycje „Za ostatni grosz” Budki Suflera, debiutanckiej płyty Lady Pank, „Unu” Perfectu, „Nowej Aleksandrii” Siekiery, „Europy i Azji” Sztywnego Pala Azji, „Tiltu” grupy Tilt oraz pierwsze wydawnictwo Klausa Mitffocha.

 

 

 

 

źródło :https://www.zawszepomorze.pl/w-gdansku-zalozyli-wytwornie-kaset-iskra-cassettes

KASETY AUDIO_Polonia

KASETY AUDIO_GOWI

KASETY AUDIO_Power Bros

KASETY AUDIO_Polskie Nagrania

KASETY AUDIO_MTJ

KASETY AUDIO_HELICON

KASETY AUDIO_POLTON

KASETY AUDIO_WIFON

KASETY AUDIO_POMATON

KASETY AUDIO_TONPRESS

KASETY AUDIO_TAKT

KASETY AUDIO_UBX