2022_JAZZ OUTSIDER

„Jazz outsider” Janusza Majewskiego, to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat.

Bezpośrednim pretekstem powstania filmu był powrót do kraju wybitnego, chociaż zapomnianego perkusisty, Adama Jędrzejowskiego – w młodości grał z Komedą, Karolakiem, Stańką, wyjechał jednak kilka dekad temu do Szwecji, gdzie z jazzem miał jedynie okazjonalny kontakt. Teraz, razem z przyjaciółmi z dawnych lat, a są wśród nich i Michał Urbaniak, i Zbigniew Namysłowski, spotyka się w klubie „Akacja” w Ciechocinku, a także w domu i w przydomowym studiu Jędrzejowskiego. Te domowe rozmowy z udziałem Jędrzejowskiego, jego żony, Barbary, Gogolewskiego, Urbaniaka i Namysłowskiego, mają w sobie czułość bez resentymentu. Bohaterowie filmu wracają do początków jazzu w Polsce, rozmawiają o zagranicznych wojażach, nie tylko do krajów demoludów, wspominają tych, których już nie ma – nieodżałowanemu Wojciechowi Karolakowi zadedykowany zostanie temat When the Saints Go Marching In.

http://jazzforum.com.pl/main/news/jazz-ousider-nasza-mio-jest-tutaj-by-trwa

Zespół Sunnyside Adama Jędrzejowskiego w Ciechocinku

Na pierwszym planie Zbyszek Namysłowski i Michał Urbaniak