Warsztaty Muzyczne w chodzieży 1971
W 1971 roku zaakceptowano pomysł zmiany odbywających się do tej pory w Chodzieży przeglądów i festiwali muzycznych organizowanych przez KMM „ASTRY” na obóz-szkółkę jazzową pod nazwą „Warsztaty Muzyczne”. Rozpoczęła się trwająca już ponad 40 lat historia specyficznej formy muzycznego dokształcania. Warsztaty dojrzewały stając się imprezą coraz bardziej znaczącą w polskim ruchu jazzowym. Zostały przyjęte z entuzjazmem zarówno przez muzyków, uczestników, jak i przez publiczność. Skupiały coraz większe rzesze uczestników z kraju i zagranicy.
18-31 sierpnia 1971
I Warsztaty Muzyczne Chodzież 71 organizatorzy PDK Chodzież wraz z KMM ASTRY
Komisja d/s Amatorskiego Ruchu Jazzowego PSJ oraz Centralny Ośrodek metodyki Upowszechniania Kultury.
Kadrę tworzyli pp Lucjan Kaszycki,Tomasz Stańko, Janusz
Stefański, Jan Jarczyk, Marek Podkanowicz, Zbigniew Saifert, Marek
Gołębiowski, Bronisław Suchanek. Uczestników ca 70 osób.
Powodzenie Warsztatów w Chodzieży było wynikiem doboru kadry instruktorskiej się jazzowych profesjonalistów, wśród których byli: Krzesimir Dębisk, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Stanisław Sojka, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski. Nie zabrakło na Warsztatach gwiazd zza oceanu, między innymi gościł amerykański multiinstrumentalista Don Cherry oraz Lucille Armstrong – wdowa po niekwestionowanym królu jazzu L. Armstrongu.
Do Chodzieży przyjeżdżają odpowiadający określonym wymogom młodzi muzycy, którzy uczestniczą w dwutygodniowych warsztatach. W ciągu ponad 40 lat próbowano różnych koncepcji dydaktycznych i organizacyjnych. Jednakże nie zmieniła się ogólna zasada pracy z uczestnikami Warsztatów, polegająca na bezpośrednich spotkaniach amatorów z profesjonalistami. Zasada ta realizowana jest poprzez dużą ilość zajęć w poszczególnych klasach instrumentalnych, grupach, zespołach oraz klasie wokalnej. Znaczna część czasu przeznaczona jest na konsultacje indywidualne i ćwiczenia własne, prelekcje spotkania i próby gry improwizowanej podczas wieczornych jam sessions. Zwieńczeniem Warsztatów jest koncert galowy, w którym obok profesjonalistów występują uczestnicy prezentując wyniki dwutygodniowej. Warsztaty Muzyczne w Chodzieży zyskały sobie wierną publiczność. Liczne kontakty z udziałem wyśmienitej kadry, niepowtarzalna atmosfera nocnych jam sessions – cieszą się od wielu lat uznaniem, zainteresowaniem nie tylko amatorów muzycznych wrażeń, ale i szeroko komentujących te wydarzenia mass-mediów.
źródło : http://klubastry.eu/index.php/historia-warsztaty