1970_Trzy Kwadranse Jazzu

Cykliczna audycja „Trzy kwadranse jazzu” powstała z inicjatywy Kierownika Muzycznego Polskiego Radia Andrzeja Kormana. Inspiracją była audycja Willisa Conovera „Music U.S.A. Jazz Hour” w Voice of America nadawana na cały świat, oprócz Stanów Zjednoczonych.

Inauguracja miała miejsce w styczniu 1970 roku w Programie 3 PR. Były różne wersje „Kwadransów”, nawet pięć razy w tygodniu, codziennie prowadził ktoś inny, o różnych porach. Raz o godz. 20, raz o 24. Raz trwały 25 minut, a w innym okresie dwie godziny.

Początkowo audycja była nadawana 3 razy w tygodniu o godz. 22:15 do 23:00. Zmieniali się również prowadzący.

W poniedziałki audycję Trzy Kwadranse Jazzu – AKTUALNOŚCI prowadzili : Jan Borkowski i Tadeusz Romer.

Po kilku latach Tadeusz Romer zrezygnował i pozostał Jan Borkowski, który  przetrwał do 2002 roku. Sygnałem rozpoznawczym jego audycji była kompozycja That’s My Kick z płyty : Erroll Garner – That’s My kick.

W środy audycję Trzy Kwadranse Jazzu – PROBLEMY prowadził Jan Ptaszyn Wróblewski i jako jedyny robi to do dzisiaj. Sygnałem rozpoznawczym jego audycji była kompozycja La Nevada z płyty : The Gil Evans Orchestra – Out Of the Cool.

W piątki audycję Trzy Kwadranse Jazzu – DYSKOGRAFIE prowadził  : Andrzej Dąbrowski.

Po ok. 3 latach zastąpił go Andrzej Zarębski , czasami Marek Gaszyński, a od połowy lat 70. prowadził Tomasz Szachowski, a także Paweł Wróblewski ze Szczecina.

W 1982 roku Tomasz Szachowski przeszedł do Programu 2, a piątkowa audycję prowadził Paweł Brodowski. Sygnałem piątkowej audycji było kompozycja „Scenes in The City” Charlesa Mingusa z płyty Branforda Marsalisa  o tym samym tytule.

W latach 1989 – 2007 audycję Trzy Kwadranse Jazzu – DYSKOGRAFIE prowadził Marcin Kydryński.

źródło :

Czasopismo „JAZZ” – nr 12 grudzień 1969

Paweł Brodowski – red .  Jazz Forum

Agnieszka Matynia -Dąbrowska – Do zwariowania jeden krok . Czytelnik 2021

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/marcin-kydrynski-zegna-sie-z-trojka-branie-sie-na-bary-ze-zloczyncami-zostawmy-kazikowi

 

 

 

Jan Borkowski

Jan Ptaszyn wróblewski

Andrzej Dąbrowski

Paweł Brodowski

Tomasz szachowski

Marcin Kydryński