1957_II-Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Sopot 1957

II-gi Międzynarodowy Festiwal Jazzowy odbywał się w lipcu – przez 8 dni, od niedzieli 14 lipca do niedzieli 21 lipca 1957 roku głównie w Gdańsku. Uroczyste otwarcie, pod hasłem „Jazz Jamboree” (!), zorganizowano na Stadionie Lechii we Wrzeszczu, pozostałe koncerty odbywały się w Hali Stoczni Gdańskiej, a tylko ostatni, koncert pożegnalny pod tytułem „All Stars” w sopockiej Operze Leśnej.

Na festiwalu drugim również zorganizowano paradę, ale miała ona miejsce nie na ulicach, lecz na stadionie, był to więc przemarsz, jak pisała u nas po latach Zofia Komedowa – kontrolowany, przypominający zetempowskie Juwenalia, bądź dożynki. Zespoły jazzowe szły wokół stadionu ustawione w szyku jeden za drugim, jak drużyny sportowe. Ale były też dodatkowe atrakcje – ponad stadionem przeleciał kilka razy dwupłatowiec, który rozrzucał ulotki, wieczorem wystrzelono pochodnie i rakiety. Pierwszego dnia o godzinie 10:00 rano sam Louis Armstrong, Jack Teagarden i Eddie Condon pozdrowili przez radio festiwal jazzowy w Sopocie i życzyli mu sukcesów.

Na drugim festiwalu obsada była już naprawdę międzynarodowa. Czesi przysłali dixielandową formację Gustawa Broma, a Włosi – Riverside Syncopators Band. Ale przede wszystkim zjawił się cały kontyngent niemiecki, który skompletował inicjator tej wycieczki, Werner Wunderlich. Wizyta Frankfurt All Stars miała wymiar historyczny. Jak pisał Tyrmand, był to pierwszy po wojnie, a właściwie nawet od 1933 roku kontakt kulturalny z Niemcami.