RGG

TRIO RGG powstało w 2001 roku, a nazwa grupy to inicjały muzyków tworzących jego pierwotny skład – Przemysław Raminiak, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk.

Trio RGG zadebiutowało w 2003 roku płytą „Scandinavia”, której nagranie było nagrodą za wygrany konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej, a sam krążek został dołączony do pisma „Jazz Forum”.

Trzy lata później ukazał się album „Straight Story” inspirowany filmem Davida Lyncha „Prosta historia” będący jednocześnie ich własnym, oryginalnym nawiązaniem do amerykańskiej tradycji jazzowej. Z dużym oddźwiękiem w środowisku jazzowym spotkała się kolejna płyta „Unfinished Story: Remembering Kosz”, dla której inspiracją była postać i muzyka wybitnego, ociemniałego pianisty Mieczysława Kosza. Kolejne albumy „True Story In Two Acts” (2009) i „One” (2011) ugruntowały pozycję RGG jako jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny muzyki improwizowanej.

w 2012 r. odszedł pianista Przemysław Raminiak. Grupa jednak przetrwała kryzys, na miejsce Raminiaka przyszedł Łukasz Ojdana i w tym składzie ukazał się już rok później album „Szymanowski”, stworzony pod wpływem muzyki naszego wielkiego kompozytora. Na tej płycie mocno zaznaczony jest także wątek polskiej muzyki ludowej bliski zarówno Szymanowskiemu, jak i Ojdanie.

Istotnym wątkiem działalności Tria jest współpraca z polskimi i europejskimi luminarzami muzyki improwizowanej. Warto tu wymienić albumy: „Live@Alchemia” – nagrany z brytyjskim saksofonistą Evanem Parkerem, „RAFA” – rejestracja koncertu z festiwalu Jazz Jantar z saksofonistą, również Brytyjczykiem Trevorem Wattsem, oraz „City Of Gardens”, na którym muzykom RGG towarzyszyli fiński trębacz Verneri Pohjola i szwajcarski puzonista Samuel Blaser. Wystąpili także na płycie „Breathing” naszej wokalistki Anny Gadt. Ważnym rozdziałem muzycznej biografii tria RGG była dwuletnia (2016-2018) współpraca z legendą polskiego jazzu – Tomaszem Stańką.

Ważnym wydarzeniem w karierze RGG był album „Memento” (2019) wydany w pomnikowej serii naszego jazzu „Polish Jazz” pod nr 81.

Zespół RGG zdobył wiele nagród, m.in. I nagrodę na Jazz Meetings w Sieradzu w 2002 roku, Grand Prix na Zadymce Jazzowej w Bielsku-Białej w 2003, II nagrodę i nagrodę publiczności na 27. Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania) w 2003, „Klucz do kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 2003, II nagrodę na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w 2004 roku.

źródło : https://calisia.pl/za-nami-prawdziwe-swieto-jazzu-w-kaliszu-zdjecia-wideo,53860

RGG_Płyty winylowe polish edition

https://www.discogs.com/release/14149107-RGG-Memento

RGG_Płyty CD polish edition

https://www.discogs.com/release/7121756-RGG-Straight-Story

RGG_Publikacje

RGG_Memorabilia

RGG_Jazz Gallery