PRZEMYSŁAW STRĄCZEK

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK Strączek (1976)gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie (2001, 2003), finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku (2011). Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Scottish Jazz Federation – Bridge Music. W latach 1998 – 2006 prowadził swój pierwszy zespół Tres Jazz, z którym nagrał album “The Shape of Melody” (2004). Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych nagrywając do tej pory sześć autorskich albumów w polskich i międzynarodowych składach: “Earthly Room” (2007) i “Light & Shadow” (2010), Evans (2012) w duecie z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung, “White Grain of Coffee” (2014) z włoską sekcją rytmiczną oraz Three Continents (2016) z muzykami z Azji i Ameryki Południowej. Jego najnowsza płyta Fig Tree (2020) spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez krytyków i dziennikarzy muzycznych w Polsce i za granicą (Austria, Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Hiszpania, Włochy). Winylowa wersja płyty Fig Tree stała się bestsellerem w Polsce w pierwszym tygodniu od premiery według Związku Producentów Audio Video plasując się na 4 miejscu wśród wszystkich płyt winylowych sprzedanych w tym okresie wyprzedzając gwiazdy muzyki pop i rock. Współpracował i koncertował z wybitnymi artystami: między innymi z Januszem Muniakiem, Xu Fengxia czy Andy Sheppardem.

Przemysław Strączek jest także autorem podręcznika dla gitarzystów jazzowych pt. “Elementarne zasady improwizacji jazzowej na gitarze cz. I i cz. II”. W 2008 roku został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Miasta Jastrzębie Zdrój, z którego pochodzi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Honorową Odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Ślaskiego w dziedzinie muzyki za 2015rok. W swojej twórczości odnosi się do różnych dokonań muzyki improwizowanej: jazzowej amerykańskiej, europejskiej, polskiej a także etnicznej wypracowując własny styl oraz język muzyczny i kompozytorski.

Poza wykształceniem swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach jazzowych w Polsce, Tajlandii, Szwajcarii i USA.

Występował w wielu audycjach radiowych: w Polsce, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Wielka Brytanii, USA, Kanadzie, we Włoszech w Niemczech i Tajlandii.

 

https://przemekstraczek.com/biografia/

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK_Płyty winylowe - polish edition

https://www.discogs.com/release/19200706-Przemys%C5%82aw-Str%C4%85czek-Fig-Tree

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/17814535-Przemys%C5%82aw-Str%C4%85czek-Fig-Tree

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK_Publikacje

PRZEMYSŁAW STRĄCZEK_Jazz Gallery