PIOTR DAMASIEWICZ

PIOTR DAMASIEWICZ to jeden z najbardziej obiecujących i jednocześnie najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy „Alaman”, „Imprograohic” czy „Mnemotaksja” były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt na polskiej scenie muzyki improwizowanej ostatnich lat. Damasiewicz jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album Hadrony, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso.

Damasiewicz jest twórcą orkiestry Power of the Horns, gdzie przed podwojoną sekcją rytmiczną występuje co najmniej 5 instrumentów dętych. Nakładem oficyny For Tune w roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu – „Alaman” – doskonale przyjęta przez jazzową krytykę. W tym samym roku do sklepów trafiły także nagrania „Imprgraphic” kwartetu Damasiewicza, w którym improwizacja oparta jest na notacji graficznej. W roku 2014 premierę miał, nagrany w 2006 roku, album „Mnemotaksja” – pierwszego dojrzałego kwartetu trębacza – z Gerardem Lebikiem na saksofonie tenorowym, Maciejem Garbowskim na kontrabasie i Wojciechem Romanowskim na perkusji.

Obok własnych projektów Damasiewicz współpracuje także m.in. z portugalskim Red Trio, Spinifex, VeNN Circles czy Escape Art Quintet. Jest także członkiem międzynarodowych platform kreatywnych JazzPlaysEurope 2010, Take Five Europe 2013 i European Jazz Network. Jest kuratorem cyklu Melting Pot, w ramach którego co kwartał spotykają się we Wrocławiu improwizatorzy z różnych dziedzin i różnych krajów.

Damasiewicz jest także założycielem fundacji „Music According To Art.” (MATA) promującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce. Poza muzykami, stowarzyszenie to skupia ludzi ze świata sztuk pięknych otwartych na wzajemny dialog. Jednym z ważniejszych sukcesów fundacji była wystawa dzieł sztuki Damasiewicza w Galerii Sztuki Nowoczesnej BWA w Katowicach. W projekcie tym eksperymentował z przestrzenią i formą w dialogu z „Pojęciokształtami” Stanisława Dróżdża. Współpracował również z kołami artystycznymi Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i w Katowicach jako współautor wielu projektów multimedialnych.

źródło : https://culture.pl/pl/tworca/piotr-damasiewicz

PIOTR DAMASIEWICZ_Płyty winylowe - polish edition

https://www.discogs.com/release/14417178-Piotr-Damasiewicz-Power-Of-The-Horns-Ensemble-Polska

PIOTR DAMASIEWICZ_Płyty winylowe - world edition

https://www.discogs.com/release/13622044-The-Sound-Of-The-City-The-Sound-Of-The-City

PIOTR DAMASIEWICZ_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/5941662-Piotr-Damasiewicz-Project-Imprographic-1

PIOTR DAMASIEWICZ_Płyty CD - world edition

https://www.discogs.com/release/9082063-Spinifex-Maximus

PIOTR DAMASIEWICZ_Publikacje

PIOTR DAMASIEWICZ_Memorabilia

PIOTR DAMASIEWICZ_Jazz Gallery