PAWEŁ KACZMARCZYK

PAWEŁ KACZMARCZYK (ur. 8 lutego 1984 w Krakowie) – polski pianista i kompozytor jazzowy. Jeden z najwybitniejszych instrumentalistów młodego pokolenia, solista i sideman. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Jeszcze jako licealista, wraz ze swym zespołem, zaczął brać udział w festiwalach jazzowych, zdobywając pierwsze wyróżnienia i nagrody. W roku 2000 rozpoczął nieformalną edukację pod egidą legendarnego jazzmana Janusza Muniaka. Wielokrotnie wybierany „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników Jazz Forum.

Student Akademii Muzycznej w Katowicach. Wyróżniony stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku.

W 2001 roku założył zespół KBD Trio wraz z Michałem Barańskim i Pawłem Dobrowolskim. Inspirowani byli muzyką w stylu Billa Evansa, Herbie Hancocka lub Wayne Shortera. Już rok później trio zajęło I miejsce na 26. Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, a on sam został uznany za najlepszego instrumentalistę konkursu. Trio zdobyło nagrodę Grand Prix na 40. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w tym samym roku.

Kolejne nagrody to: Grand Prix i statuetka Anioła Jazzowego na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005. Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagroda Złotego Krokusa na festiwalu w Jeleniej Górze, medale w konkursie Kultursalen Hörbiger w Wiedniu w 2004 oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Junior Jazz 2006 w Usti nad Labem (Czechy).

W lutym 2005 zespół KBD Trio nagrał pierwszą płytę pt. „LIve!”, za którą otrzymał nagrodę jako Album Roku 2005 od Programu 2 TVP. Zarówno jego płyta „LIVE” (Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski Trio), jak i kolejna „Audiofeeling” zebrały deszcz pozytywnych recenzji, ale dopiero album „Complexity in Simplicity” wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Paweł Kaczmarczyk został tym samym trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim – ECM) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu.

W plebiscycie Jazz Top czasopisma Jazz Forum od kilku lat jest wyróżniany w różnych kategoriach. W 2007 roku płyta AUDIOFEELING uznana została za Jazzowy Album Roku, on sam po raz czwarty został Nadzieją Roku. W 2008 roku jest w czołówce w kategoriach Zespół Akustyczny, Kompozytor i Pianista.

żródło :https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Kaczmarczyk

PAWEŁ KACZMARCZYK_Płyty winylowe polish edition

https://www.discogs.com/release/15853697-Leszek-Mo%C5%BCd%C5%BCer-Enter-Enea-Festival

PAWEŁ KACZMARCZYK_Płyty winylowe world edition

PAWEŁ KACZMARCZYK_Płyty CD polish edition

https://www.discogs.com/release/7182994-Pawe%C5%82-Kaczmarczyk-Audiofeeling

PAWEŁ KACZMARCZYK_Płyty CD world edition

PAWEŁ KACZMARCZYK_Publikacje

PAWEŁ KACZMARCZYK_Memorabilia

PAWEŁ KACZMARCZYK_Jazz Gallery