MACIEJ OBARA

Maciej Obara – saksofonista, kompozytor i improwizator.

W 2012 roku w Obara wziął udział w projekcie „Take Five Europe”. Poznał tam norweskich muzyków – kontrabasistę Ole Mortena Vagana i perkusistę Garda Nilssena, co stało się początkiem jego międzynarodowego kwartetu, którego skład dopełnił pianista Dominik Wania. W latach 2012-2015 zespół wydał trzy albumy w katalogu polskiej wytwórni ForTune („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”).

Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie od światowej sławy producenta Manfreda Eichera do grona artystów zrzeszonych pod szyldem ECM Records. Pierwszym albumem dla tej prestiżowej wytwórni był „Unloved”, a kontynuacją tej wyjątkowej współpracy były nagrania z 2019 roku „Three Crowns” oraz najnowsze z 2022 roku „Frozen Silence”.

Polski saksofonista współpracuje z czołówką skandynawskich muzyków w ramach Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra. Obara skomponował koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę AUKSO z udziałem Dominika Wani w orkiestracji Nikoli Kołodziejczyka a także muzykę na trio z wybitnym francuskim klarnecistą basowym Louisem Sclavisem dla festiwalu Jazztopad. Maciej Obara współpracował również z Tomaszem Stańko.

źródło : https://maciejobara.com/o-mnie/

MACIEJ OBARA_Płyty winylowe polish - edition

https://www.discogs.com/release/15592284-Obara-International-Komeda

MACIEJ OBARA_Płyty winylowe world - edition

https://www.discogs.com/release/14860293-Gard-Nilssens-Supersonic-Orchestra-If-You-Listen-Carefully-The-Music-Is-Yours-

MACIEJ OBARA_Płyty CD polish - edition

https://www.discogs.com/release/5608495-Maciej-Obara-Trio-Message-From-Ohayo

MACIEJ OBARA_Płyty CD world - edition

https://www.discogs.com/release/11245149-Various-ECM-Autumn-Highlights

MACIEJ OBARA_Jazz Gallery

MACIEJ OBARA_Publikacje

MACIEJ OBARA_Memorabilia