KUBA WIĘCEK

Urodzony w Rybniku w 1994 r. KUBA WIĘCEK kształcił się w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium.KUBA WIĘCEK to saksofonista i kompozytor koncertujący z czołowymi przedstawicielami światowego jazzu. Jego album „Another Raindrop”, nagrany w trio z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą ukazał się w prestiżowej serii „Polish Jazz”, co czyni go pierwszym od 28 lat debiutantem w tym wydawnictwie, najmłodszym w całej jego historii.

Debiutancki album Kuby Więcka wywołał poruszenie. Konserwatywna cześć polskiego środowiska jazzowego, zarówno słuchaczy jak dziennikarzy, zareagowała niemal oburzeniem na fakt, że debiut młodego saksofonisty ukazał się w serii „Polish Jazz”, a ta – argumentowali – zarezerwowana jest dla tych największych, najbardziej uznanych krajowych mistrzów gatunku: Komedy, Kurylewicza, Trzaskowskiego, Stańki. Więcek nie zdążył zebrać wymaganych szlifów, zdobyć niezbędnego doświadczenia; nie udowodnił, że zasłużył na takie wyróżnienie. O samej muzyce raczej nie wspominano, choć „Another Raindrop” po cichu zbierała kolejne pochwały i entuzjastyczne recenzje, stawiając Więcka w pozycji „wielkiego młodego talentu”. Album zdobył też „Mateusze Trójki” 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Debiut. W uzasadnieniu członkowie Akademii napisali: „za wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy, który artysta objawił w pełni na płycie”.

Kuba Więcek koncertował w niemalże całej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Ostatnio swój czas dzieli między dwoma miastami – Warszawą i Kopenhagą.

Album „Another Raindrop” został nagrodzony Fryderykiem 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Twórczość Więcka doceniają także słuchacze – w 2018 roku zajął wysoką pozycję w plebiscycie czytelników magazynu Jazz Forum w kategorii saksofonu altowego.

W pierwszej połowie 2019 roku na półki trafił „Multitasking” – drugi studyjny album młodego muzyka. Podobnie jak debiut Więcka, także i ta płyta została wydana przez Polskie Nagrania w serii Polish Jazz. Ponownie też w studiu do saksofonisty dołączyli Michał Barański i Łukasz Żyta. Brzmieniem albumu zajął się światowej klasy japoński inżynier dźwięku Seigen Ono, zaś projekt okładki wyszedł spod ręki Macio Morettiego, którego grę usłyszeć można zresztą w utworze „Jazz Robots”.

źródło :https://culture.pl/pl/tworca/kuba-wiecek

KUBA WIĘCEK_Płyty winylowe - polish edition

https://www.discogs.com/release/12658505-Kuba-Wi%C4%99cek-Trio-Another-Raindrop

KUBA WIĘCEK_Płyty winylowe - world edition

https://www.discogs.com/release/12814392-Jonas-Johansen-Charmcatcher

KUBA WIĘCEK_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/10296791-Kuba-Wi%C4%99cek-Trio-Another-Raindrop

KUBA WIĘCEK_Publikacje

KUBA WIĘCEK_Memorabilia

KUBA WIĘCEK_Jazz Gallery