KASIA PIETRZKO

KASIA PIETRZKO urodziła się w 1994 roku w Bielsko – Białej, gdzie chodziła do podstawowej i średniej szkoły muzycznej. W rodzinnym mieście miała wiele okazji do słuchania prawdziwych jazzowych gigantów, o krajowej i światowej renomie. Przez wiele lat odbywały się tu dwa ważne festiwale, w tym Jazzowa Jesień prowadzona przez Tomasza Stańkę.

Kasia Pietrzko zdecydowała się na studia na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Rozpoczęła tam pracę ze skrzypkiem i kompozytorem Stanisławem Słowińskim. Razem z całym kwintetem Stanisława Słowińskiego zdobyła Grand Prix 39 Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych w Krakowie w 2015 roku. Współpraca ta zaowocowała także dwiema płytami „Landscapes Too Easy To Explain” (z Kwintetem Stanisława Słowińskiego) i koncertową „Zielnik polski” (z Joanną Słowińską, Kwintetem Stanisława Słowińskiego i Sinfoniettą Cracovią).

Jednak ważniejsze dla jej kariery pianistycznej było powstanie jej trio w tym samym roku z perkusistą Piotrem Budniakiem i kontrabasistą Szymonem Frankowskim, z którymi wystąpiłana Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Już wtedy, na łamach miesięcznika „Jazz Forum”, krytyk muzyczny Tomasz Szachowski chwalił wyczucie czasu Pietrzko i wyważone proporcje między skomponowanymi tematami a improwizacją. Zwracał także uwagę na szczególną zadziorność jej muzyki.

W 2017 roku Pietrzko wydała własnym sumptem debiutancką płytę swojego trio, z perkusistą Piotrem Budniakiem i amerykańskim kontrabasistą Corcoranem Holtem, którego poznała na Festiwalu Jazzowym w Bielsku Białej w 2013 roku. Płyta „Forthright Stories”, zawiera sześć skomponowanych utworów i trzy improwizowane. Spotkała się z gorącym przyjęciem.

Debiutancki album zdobył nie tylko dobre recenzje, lecz kilka nagród m.in.: Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego Polskiego Radia „Mateusz” w kategorii „muzyka jazzowa – debiut”, czy „Nową nadzieję” – Grand prix Melomanów. „Forthright stories” przyniosło Pietrzko także nominację do prestiżowego Fryderyka 2018 w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

To właśnie po ukazaniu się tej płyty Tomasz Stańko zaproponował jej współpracę.

Przy „Ephermeral Pleasures”, wydanym w 2020 roku, Pietrzko współpracowała z Budniakiem i kontrabasistą Andrzejem Święsem.

W 2023 roku ukazała się płyta Kasia Pietrzko trio -Fragile Ego jako vol. 89 prestiżowej serii Polish Jazz.

źródło :https://culture.pl/pl/tworca/kasia-pietrzko

 

KASIA PIETRZKO- Płyty winylowe - polish Edition

KASIA PIETRZKO_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/19998733-Kasia-Pietrzko-Trio-Forthright-Stories

KASIA PIETRZKO_Publikacje

KASIA PIETRZKO_Memorabilia

KASIA PIETRZKO_Jazz Gallery