DOMINIK WANIA

DOMINIK WANIA urodził się w 24 listpada 1981 roku Sanoku. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku trzech lat. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W 2006 roku fundacja Helena przyznała mu stypendium Presidential Scholarship, które pozwoliło mu kontynuować naukę na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) pod okiem m.in. Danilo Pereza, Allana Chasea, Jerry’ego Bergonziego. Podczas studiów w NEC był członkiem jednego z prestiżowych Honors Ensembles.

Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, jak np. Tomasz Stańko, Piotr Baron, Leszek Możdżer, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Walk Away, Jon Balke, Jon Fält, Gary Thomas, Eric Marienthal.

Uczestniczy także w projektach muzyków młodego pokolenia, np. Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elementami jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA.

Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

W czerwcu 2013 roku nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio „Ravel”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice’a Ravela „Miroirs”. W kwietniu 2014 roku otrzymał nagrodę kanału TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014”. Został także uhonorowany dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.

Na drugi autorski album Dominika Wani, zatytułowany „Lonely Shadows”, przyszło czekać aż siedem lat. W tym czasie pianista aktywnie rozwijał swój talent w ramach licznych projektów, między innymi kwartetu Macieja Obary, z którym występował na najważniejszych festiwalach jazzowych na świecie. Wspólnie nagrali sześć płyt – dwie z nich zostały wydane przez niemiecką wytwórnię ECM Records. W 2020 roku Dominik Wania sam znalazł się w prestiżowym gronie artystów przyjętych pod skrzydła Manfreda Eichera, i to jako pierwszy w historii polski artysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne dzięki ECM Records. Materiał na „Lonely Shadows” został zarejestrowany podczas dwudniowej sesji nagraniowej w szwajcarskim Lugano. Muzyk postawił na improwizację, dzięki czemu utwory na płycie stanowią dokładny zapis procesu tworzenia.

https://culture.pl/pl/tworca/dominik-wania

DOMINIK WANIA_Płyty winylowe - polish edition

https://www.discogs.com/release/13490930-Dominik-Wania-Zbigniew-Preisner-Twilight

DOMINIK WANIA_Płyty winylowe - world edition

https://www.discogs.com/release/15931485-Dominik-Wania-Lonely-Shadows

DOMINIK WANIA_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/7115852-Dominik-Wania-Trio-Ravel

DOMINIK WANIA_Płyty CD - world edition

https://www.discogs.com/release/15931485-Dominik-Wania-Lonely-Shadows

DOMINIK WANIA_Publikacje

DOMINIK WANIA_Memorabilia

DOMINIK WANIA_Jazz Gallery