Adam BAŁDYCH

ADAM BAŁDYCH urodził się 18 maja 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim, mieszka i pracuje w Warszawie. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem (w klasie Henryka Gembalskiego). Już jako 15-latek potrafił urwać się ze sprawdzianu z biologii, aby wsiąść w pociąg, a wieczorem grać w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu dla 3000 osób zebranych na festiwalu Wrocław Jazz.

Bałdych na nowo definiuje możliwości skrzypiec. Jego kompozycje natchnione są polskim charakterem, ale nawiązują do współczesnych trendów. Przez krytyków nazywany jest jednym z najważniejszych talentów europejskiej sceny jazzowej. Publiczność ceni go za osobowość, wizerunek, świeże spojrzenie na muzykę.

Pierwszym albumem Adama Bałdycha dostrzeżonym przez krytykę był „Magical Theatre” z 2011 roku. W tym samym roku artysta zagrał na JazzFest Berlin – jego występ zachwycił przedstawicieli monachijskiego wydawnictwa ACT. Rok później do sklepów trafiło „Imaginary Room” składu Adam Bałdych & The Baltic Gang. Materiał został zarejestrowany w słynnym Hansa Studio. W nagraniu udział wzięli: Lars Danielsson – kontrabas, wiolonczela, Jacob Karlzon – fortepian, Morten Lund – perkusja, Verneri Pohjola – trąbka oraz Marius Neset – saksofon.

Jego kolejna płyta – wydana dwa lata później dla ACT – to duet z pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New Tradition”. Na krążku słychać przebogate inspiracje – od muzyki średniowiecznej po współczesną, a muzycy udowadniają, że w formule duetu fortepian i skrzypce nie powiedziano jeszcze wcale ostatniego słowa. W tej samej wytwórni wyszła również płyta „Jazz at Berlin Philharmonic IV – Accordion Night” z udziałem Adama, która jest zapisem koncertu z Filharmonii Berlińskiej.

Wydany w 2017 roku album „Brothers” to bardzo intymne dzieło, stanowiące w pewnym sensie pożegnanie artysty ze swoim nagle zmarłym bratem Grzegorzem. Składa się z ośmiu autorskich utworów Adama oraz coveru „Hallelujah” Leonarda Cohena. Tym razem do skrzypka i Helge Lien Trio dołączył także norweski saksofonista Tore Brunborg. Kolejną wydaną przez ACT Music płytą Bałdycha było „Sacrum Profanum” z 2019 roku. Inspirowany muzyką sakralną album jest pierwszym dziełem artysty nagranym dla tej wytwórni, tym razem w całkowicie polskim składzie, jako Adam Bałdych Quartet (Krzysztof Dys – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja, Adam Bałdych – skrzypce).

W 2021 roku artysta wydał płytę „Poetry”, tym razem, jako Adam Bałdych Quintet (Paolo Fresu – trąbka, flugelhorn, Marek Konarski – saksofon tenorowy, Krzysztof Dys – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja, Adam Bałdych – skrzypce). Wśród autorskich kompozycji skrzypka znajdziemy tu reinterpretację „Hyperballad”, przeboju Björk. To podsumowanie dziesięcioletniej współpracy z monachijskim wydawnictwem, stąd decyzja o takim samym składzie instrumentalnym, jak na „Imginary Room”.

Omawiając twórczość Bałdycha warto wspomnieć o kopii skrzypiec renesansowych, które na początku lat 20. XXI wieku stały się jej ważnym elementem. Usłyszymy je m.in. w „Teodor” skomponowanej na katowicki Festiwal Prawykonań i na płycie „Poetry”. W swojej budowie przypominają połączenie współczesnych skrzypiec i altówki. Są nielakierowane, posiadają struny jelitowe, dzięki czemu wybrzmiewają dłużej niż współczesny instrument. Strój skrzypiec renesansowych jest o septymę niższy– ich brzmienie w niektórych momentach może przypominać nawet wiolonczelę.

Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Od roku 2009 związany z prestiżowym wydawnictwem ACT. Koncertuje na całym świecie, współpracując m.in. z Iro Rantalą, Yarnem Hermanem, Larsem Danielssonem, Leszkiem Możdżerem czy NDR Big Band. Grywał na największych festiwalach w kraju (JVZ Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days) oraz za granicą (Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, Jazz Baltica, JAK ART). Współpracował z powszechnie cenionymi muzykami jazzowymi, takimi jak Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia oraz NDR Big Band, a także artystami wykonującymi muzykę popularną (Mika Urbaniak, LUC) oraz współczesną (Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer, Agata Zubel, Royal Strings Quartet, NOSPR).

źródło : https://culture.pl/pl/tworca/adam-baldych

 

ADAM BAŁDYCH_Płyty winylowe - polish edition

ADAM BAŁDYCH_Płyty winylowe - world edition

https://www.discogs.com/release/7487224-Adam-Ba%C5%82dych-Helge-Lien-Trio-Bridges

ADAM BAŁDYCH_Płyty CD - polish edition

https://www.discogs.com/release/7098846-Adam-Ba%C5%82dych-Magical-Theatre

ADAM BAŁDYCH_Płyty CD - world edition

https://www.discogs.com/release/4356084-Adam-Ba%C5%82dych-The-Baltic-Gang-Imaginary-Room-

ADAM BAŁDYCH_Publikacje

ADAM BAŁDYCH_Jazz Gallery

ADAM BAŁDYCH_Memorabilia