Zbigniew Wegehaupt 1954 – 2012

 

Zbigniew Jan Wegehaupt (ur. 9 sierpnia 1954 w Katowicach, zm. 13 stycznia 2012 w Warszawie) – polski kontrabasista jazzowy.

Był absolwentem klasy kontrabasu Wydziału Instrumentalnego PWSM w Katowicach. W ostatnich latach prowadził klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

Pierwsze sukcesy zaczął odnosić w połowie lat 70. w kwartecie Wojciecha Gogolewskiego. Później współpracował m.in. z Trio Kazimierza Jonkisza, zespołem Zbigniewa Seiferta, kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, grupą Jarka Śmietany Extra Ball. Grał również z amerykańskimi muzykami: saksofonistą Rickiem Colem oraz trębaczem Clarkiem Terry. W początku lat 80. współpracował przy nagraniu płyt Stanisława Sojki: Blublula, Sojka Sings Ellington oraz Matko, która nas znasz. Pod koniec lat 80. grał w Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 90. koncertował m.in. z Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem. W 1992 roku uczestniczył jako muzyk w nagrywaniu płyty Grzegorza Ciechowskiego Obywatel świata. Jego solowy projekt z 2007 roku zatytułowany został Kwartet Tota, a grali w nim Jerzy Małek, Marcin Masecki i Ziw Rawic. Płyta z 2008 r. pod tym tytułem zawiera w całości autorskie kompozycje Wegehaupt.Oceniony on został przez krytyków jako najlepszy z trzech autorskich albumów Wegehaupta. W roku 2009 nagrał wraz z Jarkiem Śmietaną płytę z kompozycjami Zbigniewa Seiferta pt. A Tribute To Zbigniew Seifert. W październiku 2001, w Studio Buffo (wraz z m.in. Henrykiem Miśkiewiczem, Jarosławem Śmietaną) brał udział w nagraniu płyty Ryszarda Rynkowskiego „Intymnie”.

 

ZBIGNIEW WEGEHAUPT_Płyty winylowe Polish Edition

ZBIGNIEW WEGEHAUPT_Płyty winylowe World Edition

ZBIGNIEW WEGEHAUPT_Płyty CD Polish Edition

ZBIGNIEW WEGEHAUPT_Płyty CD World Edition

ZBIGNIEW WEGEHAUPT_Memorabilia