ZBIGNIEW SEIFERT 1946 – 1979

Zbigniew Seifert (ur. 7 czerwca 1946 w Krakowie,  zm. 15 lutego 1979 w Bufflo) – polski skrzypek jazzowy, absolwent klasy skrzypiec Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie.

Początkowo grał również na saksofonie altowym. W czasie studiów założył własny kwartet oraz rozpoczął współpracę z Tomaszem Stańko. Współpraca ta zbliżyła go do bardziej swobodnych form jazzowej improwizacji. W połowie lat 70. współpracował z wieloma muzykami europejskimi i amerykańskimi, nagrywając płyty m.in. z Joachimem Kuhnem, Charliem Mariano, zespołem Oregon. W 1976 rozpoczął również nagrywanie płyt sygnowanych własnym nazwiskiem, w maju tego roku ukazało się” Solo violin „, a we wrześniu ” Man Of The Light „. W następnym roku ukazała się pierwsza jego amerykańska płyta ” Zbigniew Seifert „ (Capitol Records). Pierwsze polskie płyty Seiferta, ” Kilimanjaro 1 ” i  „Kilimanjaro 2″ , wydało Polskie  stowarzyszenie Jazzowe – była to rejestracja koncertu, który odbył się 14 listopada 1978 w krakowskim klubie ” Pod Jaszczurami ’.

Jego ekspresyjny styl, oparty na doskonałej technice wiolinistycznej, był rozwinięciem idei muzycznych Johna Coltrane’a.

Do największych osiągnięć należy nagrana 3 miesiące przed śmiercią artysty płyta ” Passion „, w której nagraniu udział wzięli również perkusista Jack DeJohnette , gitarzysta John Scofield , kontrabasista Eddie Gomez , pianista Richie Beirach oraz perkusista Nana Vasconcelos.

Seifert od dłuższego czasu wiedział, że choruje na nowotwór. W roku 1976 okazało się, że wcześniej zdiagnozowany nowotwór jest wyjątkowo złośliwy, a przebyta operacja nie powiodła się. Po powrocie do USA udał się do Bufflo, gdzie miał przejść kolejną operację. Zmarł w jej trakcie, w nocy z 14 na 15 lutego 1979 roku.

ZBIGNIEW SEIFERT_Płyty winylowe Polish Edition

ZBIGNIEW SEIFERT_Płyty winylowe - World Edition

ZBIGNIEW SEIFERT_Płyty CD - Polish Edition

ZBIGNIEW SEIFERT_Płyty CD - World Edition

ZBIGNIEW SEIFERT_Tribute to

ZBIGNIEW SEIFERT_Kasety audio

ZBIGNIEW SEIFERT_Publikacje

ZBIGNIEW SEIFERT_Memorabilia

Zbigniew SEIFERT_Jazz Gallery