Zbigniew LEWANDOWSKI
ZBIGNIEW LEWANDOWSKI urodził się 17.09.1951 roku w Chojnicach. Od najmłodszych lat wychowywał się w artystycznych kręgach: jego ojciec był muzykiem, matka zaś aktorką. Szkołę podstawową ukończył w 1965 roku, następnie zaczął uczęszczać do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Toruniu, gdzie był uczniem w klasie perkusji u Profesora Lewańskiego. W 1970 roku po otrzymaniu propozycji współpracy z zespołem SAMI SWOI przeniósł się do Wrocławia, gdzie kontynuował naukę w Średniej Szkole Muzycznej w klasie profesora Edmunda Treihela.
Działalność estradową rozpoczął w wieku lat piętnastu, zakładając swój pierwszy zespół KROKUSY, który na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Polski Północnej w Toruniu zdobył wyróżnienie. Na tymże Festiwalu Levandek otrzymał również nagrodę za kompozycję. Później w miarę formowania się prądów w muzyce młodzieżowej zmieniał często składy zespołów, tworząc w rezultacie pięć formacji. Największym osiągnięciem w tym okresie było zdobycie III miejsca na imprezie Wielkopolskie Rytmy Młodych w Jarocinie przez ostatnią z jego formacji – GRUPĘ X.
Już grając w zespole SAMI SWOI, z którym współpracował przez sześć kolejnych lat, zdobył wiele prestiżowych nagród zespołowych i indywidualnych: I nagroda na Festiwalu Jazz nad Odrą w kategorii zespołów tradycyjnych, I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Moenchengladbach, na którym otrzymał również indywidualną nagrodę Super Star festiwalu, Złoty Medal i tytuł Ekstraklasy Europejskiej na Festiwalu w Prerov w Czechosłowacji.
W tym okresie Zbigniew Lewandowski odbył również wiele tournee po Polsce i za granicą. Uczestniczył we wszystkich polskich festiwalach jazzowych i wielu zagranicznych. Nagrał trzy płyty długogrające i dokonał całego szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych. Odbył trasy koncertowe w RFN, NRD, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii.
Pracując w SAMYCH SWOICH współpracował jednocześnie z innymi zespołami. Ze SPISKIEM SZEŚCIU otrzymał w 1974 roku nagrodę indywidualną na Festiwalu Jazz nad Odrą, zespół zaś otrzymał I nagrodę. Z BIG BANDEM WROCŁAW otrzymał I nagrodę na Festiwalu Złota Tarka w 1972 roku. Współpracował także z septetem Gwalberta Miśka i z kwartetem Pawła Tabaki. W roku 1977 przeniósł się do zespołu CRASH z którym w lipcu 1977 zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w San Sebastian. Z zespołem tym nagrał płytę długogrającą pt. „Crash” dla firmy Wifon, singiel pt. Grażyna Łobaszewska & Crash i longplay pt. „Senna opowieść Jana B.” dla Polskich Nagrań. W roku 1978 grając ponownie na Festiwalu w San Sebastian z grupą CRASH został uznany za najlepszego perkusistę festiwalu. Odbył cały szereg tournee po Polsce i za granicą, między innymi RFN, Hiszpania, Szwecja, Francja, Dania, Wyspy Kanaryjskie, Węgry, ZSRR, Czechosłowacja, Jugosławia, Szwajcaria.
Współpracował również z polską super grupą STRING CONNECTION (Festiwal Jazzowy East-West w Norymberdze). Przez kilka lat był związany z orkiestrą ALEX-BAND, akompaniując wykonawcom Festiwalu Piosenki w Sopocie i w Opolu.
W międzyczasie założył też wiele własnych zespołów min.: straight jazzowy septet, electric jazz quintet, Quartet Silence, Quartet Gain, oraz HIGH BRED JAZZ TRIO z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem. Współpracował m. in. z Krzesimirem Dębskim, Sławkiem Kulpowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomkiem Szukalskim, Wojciechem Karolakiem, Berndtem Rosengreenem, Ole Matisenem, Erlingiem Kronerem, Hansem Hartmannem, Mikem Russellem, Markiem Vinci, Mikem Sternem, Davidem Friesenem, Alem Porcino. Nagrał wiele płyt długogrających i kompaktowych, między innymi:
„Zbigniew Lewandowski” uznaną za najlepszą płytę jazzową roku 1983;
Lewandowski – Torres Partnership;
Zbigniew Lewandowski „Golden Lady”;
Levandek „Songs for friends”;
Levandek meets Ewa Uryga – The colours of soul;
Mike Russell & Levandek All Stars Blues Band.
Oprócz działalności fonograficznej zajmuje się także działalnością dydaktyczną. Od wielu lat jest członkiem rzeczywistym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Stowarzyszenia Muzyków Rozrywkowych Stomur i Stowarzyszenia Autorów Zaiks. Organizuje i prowadzi zajęcia na różnych warsztatach artystycznych: Blues Express w Zakrzewie, Blues nad Bobrem w Bolesławcu, Reggae Blues Festiwal w Brodnicy oraz w Warszawie, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Koszalinie, Wrocławiu, Gorzowie Wlkp.
Dwukrotnie był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (96 i 97r.), festiwali Jazz live na kanapie w Oleśnicy (94 i 95r.), Modern Jazz Drummers Meeting w Grodzisku Mazowieckim (97 i 98r.).
Nagrał dla TVP i Radia wiele programów i audycji umuzykalniających dla dzieci i młodzieży min.: cykl audycji Mała Akademia Jazzu, cykl programów pt. Bębny i Podstawy gry na perkusji. Jest też autorem dwuczęściowego podręcznika do nauki gry na perkusji.
https://www.last.fm/pl/music/ZBIGNIEW+LEWANDOWSKI/+wiki