Włodzimierz NAHORNY

WŁODZIMIERZ NAHORNY – Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer, urodzony 5 listopada 1941 w Radzyniu Podlaskim.

Nahorny przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji, uzyskując absolutorium w klasie klarnetu sopockiej PWSM. Już w okresie studiów w 1959 stworzył swój pierwszy kwartet Little Four. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął współpracę z zespołem North Coast Combo oraz – jako klarnecista – z zespołem jazzu tradycyjnego Tralabomba Jazz Band. Występował też w orkiestrze gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree i to w roli solisty – saksofonisty altowego w big bandzie Jana Tomaszewskiego. Na tej imprezie pojawiał się prawie przez 15 lat (prezentując się w różnych – głównie Andrzeja Trzaskowskiego – zespołach w latach 1962–1977). Autorskie trio zaprezentował w 1965 na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1967 na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu otrzymał I nagrodę indywidualną oraz medal, który wręczył mu Duke Ellington[1]. Współpracował z Bim Bomem.

Nahorny sięgał po rozmaite muzyczne tworzywo: raz komponując balladę „Jej portret”, z drugiej strony realizował się w jazzowych zespołach Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Sadowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka. Bywał też muzykiem rockowej grupy Breakout (nagrał z nimi dwie płyty), towarzyszył wokalistom – Mariannie Wróblewskiej, Łucji Prus, grupie Novi Singers oraz łączył jazz z muzyką poważną. Sporym sukcesem stały się jego jazzowe interpretacje cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego.

Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców (np. orkiestr radiowych, zespołów Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego). Swoich sił próbował także jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki.

Współcześnie nagrał serię płyt „Fantazja Polska” z jazzową interpretacją twórczości Karola Szymanowskiego („Mity”, 1997), Fryderyka Chopina („Nahorny-Chopin. Fantazja polska”, 2000) i Mieczysława Karłowicza („Nahorny gra Karłowicza”, 2000). Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

23 marca 2003 Opera Bałtycka wystawiła premierę baletu „Fantazja Polska”.

Źródło : Wikipedia.org

 

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Płyty winylowe polish edition

https://www.discogs.com/release/2072521-The-W%C5%82odzimierz-Nahorny-Trio-Heart

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Płyty winylowe world edition

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Płyty CD polish edition

https://www.discogs.com/release/9901505-Nahorny-I-Jego-Orkiestra-W%C5%82odzimierz-Nahorny-Obejmij-Mnie

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Płyty CD world edition

https://www.discogs.com/release/14182219-The-W%C5%82odzimierz-Nahorny-Trio-Hope

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Kasety audio

https://www.discogs.com/release/15781259-W%C5%82odzimierz-Nahorny-Quartet-W%C5%82odzimierz-Nahorny-Bossa-Nova

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Kompozycje Mistrza grają

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Publikacje

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Memorabilia

WŁODZIMIERZ NAHORNY_Jazz Gallery