SŁAWOMIR KULPOWICZ 1952 – 2008

 

Sławomir Kulpowicz (ur. 17 stycznia 1952 w Warszawie , zm. 7 lutego 2008) – wybitny polski pianista,  kompozytor i producent jazzowy.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, swoją edukację kontynuował w Średniej Szkole Muzycznej. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademi Muzycznej w Katowicach, pisząc pracę dyplomową poświęconą muzyce Johna Coltrane’a. Podczas studiów związał się z formacją Silesian Set, wykonując głównie utwory wielkich kompozytorów muzyki współczesnej, takich jak John Cage czy Karlheinz Stockhausen.

W latach 1976-77 grał w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego , z którym zagrał kilkadziesiąt koncertów. Od 1977 do 1981 roku współpracował z formacją The Quartet. Jego kolejnymi zespołami były InFormation, Private Music i New Formation.

Wydarzeniem najbardziej znaczącym dla drogi muzycznej Kulpowicza był udział w Jazz Yatra Festival, gdzie po raz pierwszy zetknął się bezpośrednio z zarówno muzycznym, jak i duchowym dziedzictwem Indii. Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych odbywał regularne podróże do tego kraju, zaś elementy indyjskiej muzyki zaczęły odgrywać coraz większą rolę w jego kompozycjach i koncertowych improwizacjach.

Kulpowicz brał udział w najważniejszych światowych festiwalach jazzowych:Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festival, Nordesee Jazz Festival, Berliner Jazz Tage i wielu innych. Trzykrotnie występował solo na John Coltrane Festival w Los Angeles. Razem z Radhą Botofasiną założył wytwórnię Shaila Music, wydając pięciopłytowy album Mantras nagrany między innymi z Alice Coltrane. Inne wspólne wydawnictwa powstały we współpracy m.in. z Burhanem Ocalem i Shujaatem Khanem.

Pianista i kompozytor, współpracował z wieloma znaczącymi artystami z Polski i świata, konsekwentnie i skutecznie zacierając granice pomiędzy klasyczną kompozycją, jazzową improwizacją i wpływami etnicznej muzyki orientalnej.

W Polsce współpracował ze znanymi i cenionymi muzykami: Czesławem Niemenem (z którym nagrał doskonale przyjęty, pionierski album „Samarpan”), Tomaszem Stańką,  Markiem Bałatą, Jarosławem Śmietaną czy Tomaszem Szukalskim. Skomponował muzykę do baletu „Kobro”, z udziałem światowej sławy tancerki Iliany Alvarado, wystawionego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Był autorem muzyki do wielu spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz filmów. Od lat osiemdziesiątych coraz śmielej wykorzystywał instrumenty elektroniczne.

Autor: Maciej Sienkiewicz, lipiec 2010.

 

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Płyty winylowe Polish Edition

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Płyty winylowe World Edition

KOMPOZYCJE SŁAWOMIRA KULPOWICZA_Grają

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Płyty CD Polish Edition

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Płyty CD World Edition

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Kasety audio

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Publikacje

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Memorabilia

SŁAWOMIR KULPOWICZ_Jazz Gallery