Maciej SIKAŁA

MACIEJ SIKAŁA  (ur.1961 Gdańsk) – saksofonista, kompozytor i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie prowadzący klasy saksofonu w gdańskiej i bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wykładał też na zielonogórskim Uniwersytecie oraz okazjonalnie na warsztatach jazzowych w: Chodzieży, Nysie, Ostródzie, Puławach i Pułtusku.

Jego ojciec był zawodowym pianistą, a on sam zaczął grać dopiero w wieku 12 lat. W siedem lat później przerzucił się na saksofon i w 1987 roku ukończył Akademię Muzyczną. Jazzem zainteresował się, po sąsiedzku, jako nastolatek za sprawą Mariusza Bogdanowicza. Nieco później obaj trafili do Big Bandu Jerzego Partyki, z którego w 1981 roku wykrystalizował się Time Quartet (m.in. Piotr Jankowski) nagrodzony na festiwalu Jazz Juniors ‘82. W rok później z w tym samym kręgi powstał kolejny zespół, pn. New Coast (m.in. Cezary Paciorek i Adam Czerwiński, Adam Wendt, Grzegorz Nagórski), z którego członkowie uczestniczyli w Warsztatach w Chodzieży, no i zgarniali kolejne nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz Juniors i Złota Tarka). W tym samym czasie Sikała zaczął studiować w Katowicach i pod koniec nauki wygrał Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (1986), co tłumaczył z charakterystyczną dla siebie skromnością – „Udało mi się, bo w konkursie nie wystartował mój kolega z roku, Piotr Wojtasik”, z którym współpracuje zresztą do dzisiaj.

Jedną z konsekwencji tego wyróżnienia było zaproszenie do udziału w nagraniu płyty „XYZ” Kazimierza Jonkisza (1987) oraz współpraca z orkiestrą Alex Band i wojaże po morzach i oceanach świata. Równolegle grywała z własnym triem, a także wiązał się z formacjami: Miłość i Quintessence (1993). Nagrywał też płyty z: Leszkiem Dranickim, Krzysztofem Herdzinem, Jackiem Kochanem, Leszkiem Kułakowskim, Leszkiem Możdżerem, Wojciechem Niedzielą, Piotrem Rodowiczem, Piotrem Wojtasikiem oraz grupami: Vintage Band, Orange Trane, Zespołem Muzyki Cerkiewnej p/d ks. Jerzego Szurbaka i międzynarodową formacją Sopot-Hamburg Jazz Quintet.

W 1997 roku nagrał swą pierwszą autorską płytę „Blue Destinations”, a w był współtwórcą zespołu akustycznego ASAF (2003). Prowadzi też, zróżnicowane osobowo, autorskie projekty – od tria o zmiennym składzie (Piotr Lemańczyk, Wojciech Pulcyn, Tomasz Sowiński, Tyler Hornby, Sebastian Kuchczyński, Sebastian Frankiewicz, Paweł Tomaszewski), przez dwa kwartety (Cezary Paciorek, Piotr Lemańczyk i Tomasz Sowiński oraz Michał Wierba, Michał Budniak i Sebastian Kuchczyński) po septet (Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Tomasz Klepczyński, Piotr Wyleżoł; Adam Święs i Sebastian Frankiewicz (2017).

Poza tym wszystkim ma na swym koncie współpracę z niezliczoną ilością muzyków krajowych (m.in. Ilona Damięcka, Artur Dutkiewicz, Tomasz Grochot, Maciej Grzywacz, Sławek Jaskułke, Henryk Miśkiewicz i Jan Ptaszyn Wróblewski i Eljazz Big Band), jak i zagranicznych (m.in. Peter Beets, Lester Bowie, Joanne Brackeen, Dolph Castelano, Milese Griffith, Tyler Hornby, David Liebman, Clarence Seay, Kenny Wheeler, Reggie Workman). W 2004 roku zaproszony na amerykańską trasę Billy Harpera.

Niezależnie od tego wszystkiego, nawiązał współpracę, z specjalizującym się w muzyce liturgicznej organistą, Bogusławem Grabowskim, z którym od połowy pierwszej dekady XXI wieku, występuje co jakiś czas w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Z kolei w w 2020 roku wziął udział w projekcie „Przestworza” Anny Marii Jopek i Piotra Wojtasika, który ze względu na pandemię udało się przedstawić publiczności dopiero rok później.

Od 1995 roku zwycięża regularnie w kategorii „Saksofon Tenorowy Roku” w ankiecie Jazz Forum – Jazz Top. Gdyby nie jego wycofana osobowość, byłby jednym z najbardziej rozpoznawalnych naszych muzyków jazzowych w Europie i nie tylko.

źródło : https://swingujace3miasto.pl/sikala-maciej/

MACIEJ SIKAŁA_Płyty winylowe - polish edition

MACIEJ SIKAŁA_ Płyty CD - polish edition

MACIEJ SIKAŁA_Płyty CD - world edition

MACIEJ SIKAŁA_Publikacje