ANDRZEJ TRZASKOWSKI 1933 – 1998

Andrzej Trzaskowski (ur. 23 marca 1933 w Krakowie , zm. 16 września 1998 w Warszawie) – kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny. Pionier jazzu w Polsce.

Urodził się w starej rodzinie szlacheckiej. Był synem Stanisława. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1952-1957, oraz analizę i teorię muzyki współczesnej w latach 1955-1957. Jako pianista debiutował w pierwszym polskim zespole jazzowym Melomani, w tym okresie zajął I miejsce w ankiecie Przekroju z roku 1956 na najlepszego pianistę.

W 1958 był współzałożycielem zespołu jazz Believers  z którym wystąpił na pierwszym w Warszawie Jazz Jamboree ’58.

Założył zespół The Wreckers oraz firmowany swoim nazwiskiem kwintet i sekstet.

W 1962 jako jeden z pierwszych polskich muzyków jazzowych koncertował w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi ze Stanem Getzem , a jako kompozytor także z rozgłośnią Norddeutscher Rundfunk.

W 1965 nawiązał współpracę z trębaczem Tedem Cursonem , z którym podczas dwu sesji w Warszawie, w latach 1965 i 1966, dokonał nagrania albumu ” Seant „, wydanego później jako vol. 11 serii Polish Jazz.

Od 1974 Trzaskowski prowadził Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 w Warszawie. Był współautorem „Leksykonu kompozytorów XX wieku” (tom 1-2, 1963-1965) i współredaktorem „Encyklopedii Muzycznej PWM”.

Andrzej Trzaskowski był autorem i współautorem muzyki do wielu filmów, oraz odtwórcą ról drugoplanowych i wykonawcą muzyki między innymi w takich filmach jak: Bardzo spokojna  wieś  , Dreszcze , Gra o wszystko , Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni ,  Pociąg , Niewinni czarodzieje (tylko jako aktor). .

W 1995 został po raz drugi odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi  za zasługi w pracy artystycznej.

Zmarł 16 września 1998 w Warszawie, został pochowany na Warszawskim Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_płyty winylowe Polish Edition

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_płyty winylowe World Edition

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_płyty CD Polish Edition

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_płyty CD World Edition

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_ Tribute To

https://www.sjrecords.eu/pl/produkt/yes4jazz-trzaskowski-rework

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_KASETY Audio

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_ Publikacje

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_MEMORABILIA

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_MUZYKA FILMOWA

ANDRZEJ TRZASKOWSKI_Jazz Gallery