Andrzej JAGODZIŃSKI

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI pianista, kompozytor i aranżer, urodzony 4 sierpnia 1953 w Garbatce.

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie waltorni. Już w okresie studiów – w latach 1975-80 – współpracował jako waltornista z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W 1977 założył swój pierwszy zespół, który towarzyszył w koncertach i nagraniach Anecie Łastik. Dwa lata później jako pianista otrzymał nagrodę indywidualną, a jego kwartet – nagrodę główną w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Warszawie.

Od tego momentu całkowicie poświęcił się muzyce jazzowej i fortepianowi. Jako pianista i waltornista współpracował m.in. z zespołami „Old Timers” i „Swing Session” Henryka Majewskiego, kwartetem Janusza Muniaka, kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Big Warsaw Band, „Prowizorka Dżez Będ”, „String Connection”, „Quintessence”, kwartetem Tomasza Szukalskiego, „Polish All Stars” Jarosława Śmietany oraz „Czwartetem” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.

Występował niemal na całym świecie (Europa, Australia, Stany Zjednoczone, Indie, Kuwejt, Kuba), biorąc udział m.in. w tak prestiżowych festiwalach, jak „Jazz Yatra – Bombay”, „Ost-West Nurnberg”, „Jazz in Europe – Paris”, „Skane Festivalen in Malmö”, „Edinburgh Art Festival”, „Leverkusener Jazz Tage”, „Istanbul International Festival”, „Ankara Music Festival” oraz we wszystkich czołowych festiwalach jazzowych w Polsce.

W 1993 stworzył zespół Andrzej Jagodziński Trio, w skład którego wchodzą także perkusista Czesław Bartkowski i kontrabasista Adam Cegielski. Zespół realizuje różnorodne projekty, m.in. koncerty polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz udziałem artystów polskiej sceny: Grażyny Auguścik, Jadwigi Kotnowskiej i Henryka Miśkiewicza. Odbył się on już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 1994 ukazała się płyta Tria pt. „Chopin”, zawierająca jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Album ten przyczynił się do wielkiego sukcesu zespołu, otrzymując m.in. nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk 1994” oraz nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej w Łodzi „Melomani ’94”. Kolejny krążek – „Chopin Once More” został nagrodzony w 2000 Złotą Płytą. Trio od 2002 współpracuje z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi, koncertując na całym świecie. W 2003 ukazała się płyta „Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio”, która wydana została również w Japonii i przez kilka tygodni utrzymywała się tam na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów jazzowych. W 2006, jednocześnie w Polsce i Japonii, ukazała się kolejna płyta – „C-minor”, nagrana w tym samym składzie.

Od 2004 roku wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzy inspirowany twórczością Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego zespół Straszni Panowie Trzej. Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z uznanymi wokalistkami, między innymi Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Grażyną Auguścik czy Anną Stankiewicz.

Jako aranżer i kompozytor współpracował z Polskiem Radiem i Telewizją Polską, uczestnicząc w nagraniach wielu programów, m.in. „Studio Hi-fi”, „Count Basie Made in Poland” i „Inny Chopin”. Jako akordeonista współpracuje między innymi z Anetą Łastik i Januszem Stroblem. Wspólne dokonania Jagodzińskiego i Strobla zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”.

Andrzej Jagodziński został uhonorowany Nagrodą „Mateusz ’94”, przyznaną przez Program III Polskiego Radia za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. W 2005 odznaczony przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Andrzej Jagodziński od wielu lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005, jako jedyny Polak, zasiadł w jury 1. Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

źródło : https://culture.pl/pl/tworca/andrzej-jagodzinski

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI_płyty winylowe poland

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - Płyty CD - Poland

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI_ Plyty CD-World

https://www.discogs.com/release/14609929-Ewa-Bem-Andrzej-Jagodzi%C5%84ski-Kol%C4%99da-Na-Ca%C5%82y-Rok