Stowarzyszenie Muzyczna ŚLĄSKI JAZZ CLUB SJC najstarsze w Polsce i jedno z najstarszych w Europie stowarzyszenie jazzowe powstało w Gliwicach w październiku 1956 r., a jego pierwszym prezesem był Jan Piotrowski.
Historię stowarzyszenia, a tym samym historię jazzu w Polsce tworzyli wybitni twórcy, muzycy, animatorzy kultury, historycy, dziennikarze i organizatorzy a wśród nich Andrzej Schmidt oraz jego syn Piotr, Jan Kwaśnicki, Czesław Gawlik, Henryk Choliński, Mieczysław „Mikołaj” Osiadły, Mirosław Rakowski i inni.
W 1966 roku SJC spotkał niezwykły zaszczyt. Z rąk Willisa Conovera otrzymał Certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Miłośników Muzyki „Friends of Music USA”.
Koniec lat 60-tych do połowy 80-tych były złotym okresem w działalności ŚJC. Pod patronatem ŚJC działały liczne zespoły jazzowe w tym flagowy zespół jazzu tradycyjnego High Society Band , występowały sławy polskiego jazzu z Urbaniakiem ,Muniakiem, Matyszkowiczem i Stańką na czele.
W latach 1973 -84 ŚJC organizował swój festiwal pn. Boom Jazz.
ŚJC był i jest otwarty również na inne gatunki muzyki : w 1981 roku ŚJC był współorganizatorem I Festiwalu Rawa Blues w Katowicach, a w 1988 Festiwalu w Jarocinie.
W drugiej połowie lat 90-tych aktywowano cykl koncertów Czwartek Jazzowy z Gwiazdą oraz Śląski Jazz Club Prezentuje, które są z powodzeniem kontynuowane do dzisiaj, a brała w nich udział cała plejada czołowych polskich muzyków jazzowych starszego i młodego pokolenia.
Sztandarowym autorskim pomysłem ŚJC, który na trwale wpisał się w mapę Polski, jest Festiwal Jazz w Ruinach, który niezmiennie od 2004 roku odbywa się w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Oprócz działalności stricte koncertowej i edukacyjnej Śląski Jazz Club jest również wydawcą lub współwydawcą, a także partnerem i patronem wydawnictw płytowych.
źródło : https://www.sjc.pl/content/12/historia
Jest Jazz – wydawnictwo wydane w ramach VII Festiwalu Kultury Studentów 1987