RYBNICKI JAZZ CLUB RJC – Rybnik 1959

RYBNICKI JAZZ CLUB RJC powstał w 1959 roku w Rybniku, początkowo jako filia Śląskiego Jazz Clubu w Gliwicach, a od 1962 roku stał się samodzielnym stowarzyszeniem.

Klub zrzeszał  około 30 osób, a pierwszym prezesem został Janusz Trzcina znawca i wielki miłośnik jazzu.

Siedzibą RJC  była piwnica zwana Bombajem w Domu Kultury Ryfamy przy ul. Młyńskiej w Rybniku.

Działalność klubu obejmowała organizację koncertów, jam sessions oraz prelekcji na temat muzyki jazzowej, które opracowywał i wygłaszał Henryk Choliński , znany na Śląsku a później w całej Polsce propagator jazzu.

Za sprawą działaczy RJC w klubie oprócz miejscowych muzyków występowały czołowe polskie zespoły jazzowe z udziałem min. : Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Adama Jędrzejowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Adama Makowicza  i wielu innych.

RJC przez cały okres działalności miał swój własny zespół jazzowy pod kierunkiem Czesława Gawlika, początkowo grający jazz tradycyjny , a od 1961 roku po zmianach personalnych powstał kilkunastoosobowy band grający w stylu mainstream również kompozycje własne oraz czołowych polskich jazzmanów.

Po licznych sukcesach odniesionych na festiwalach jazzowych w Polsce muzycy z RJC występowali w salach Filharmonii  w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu i Kielcach i Rybniku.

W październiku 1962 roku miał miejsce wyjątkowy koncert. Tuż po powrocie z festiwali jazzowych w Newport i Waszyngtonie wystąpił zespół The Wreckers  Andrzeja Trzaskowskiego.

Pod koniec 1962 roku 5 różnych zespołów jazzowych reprezentujących RJC  przeszło brawurowo eliminacje  w Konkursie Wykonawców Jazzowych Polski Południowej ( organizowanym przez Krakowski Jazz Klub ) i w komplecie dotarli do wielkiego finału  mimo, że w konkursie uczestniczyło 80 zespołów (Jazz Band Ball, Tiger Rag , Ragtime Jazz Band ) oraz  takie postaci jak : Tomasz Stańko, Adam Matyszkowicz ( Makowicz ), Mieczysław Kosz, Jacek Ostaszewski i inni.

Rybnicki Jazz Club działał do końca 1964 roku.

źródło :  „Jazz w Rybniku”  autorzy : Czesław Gawlik, Anna Małecka RAW Rybnik 2014.