Jazz Club „TYGMONT” – Warszawa 2001

Tygmont rozpoczął swą działalność 27 stycznia 2001 r. Odbyło się wtedy poświęcenie lokalu (którego dokonał zmarły niedawno ojciec Jan Bereza) i pierwszy koncert. Na otwarcie przyszło 428 osób, a grali najdostojniejsi muzycy jazzowi w kraju w składzie, który uformował się jako Tygmont All Stars. Przewodził im Jerzy Duduś Matuszkiewicz, legendarny saksofonista, współzałożyciel Melomanów, pierwszego zespołu jazzowego w powojennej Polsce i uczestnik słynnych pochodów jazzowych w Sopocie.

Poza Tomaszem Stańką, który w Tygmoncie bywa, ale chyba nigdy nie stanął z trąbką na scenie (sic!), właściwie wszyscy nasi wybitni muzycy jazzowi tu koncertowali i stale tam powracają.

Tygmont jest mocno związany ze środowiskiem jazzowym. Klub otwarty jest na różne kierunki muzyki: gra się tu jazz akustyczny i elektryczny. Występują muzycy różnych generacji. Pojawiają się w nim też muzycy, którzy wracają do kraju po latach pobytu zagranicą: w Skandynawii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Przychodzą do klubu, bo wiedzą, że tu spotkają znajomych sprzed lat. Tędy płynie wciąż ta sama jazzowa rzeka.

Występują tu również zespoły zagraniczne. Na ścianie z autografami swoje podpisy pozostawili m.in. Eddie Henderson, Billy Hart, Wadada Leo Smith, Bobby Lyle, Nigel Kennedy, Ronnie Cuber, Kevin Mahogany i Bobby McFerrin.
Dziś już nikt nie pyta co znaczy słowo „Tygmont”.