HOT CLUB ” HYBRYDY ’ – Warszawa 1957

Koncert jazzowy 1 lutego 1957 r. uświetnił  otwarcie Klubu „HYBRYDY” w Warszawie w zabytkowej kamienicy przy ul. Mokotowskiej 48. W maju 1957 r. jako jedną z sekcji  powołano do życia Hot Club „Hybrydy”  ze Zbigniewem Żołędziowskim jako prezesem. „Hybrydy”  ze Zbigniewem Żołędziowskim jako prezesem. W odróżnieniu od „Stodoły”  w „Hybrydach” grano nie tylko jazz tradycyjny ale także swing i jazz nowoczesny. Tu zaczynali min. Leopold Tyrmand, Roman Waschko, Marek Karewicz i oczywiście muzycy : Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Zabiegliński, Witold Krotochwil, Zbigniew Namysłowski i wielu innych.

To właśnie Hot Club „Hybrydy” współorganizował  I-szy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy pn.  JAZZ’ 58.

Tu w 1959 r. gościł legendarny komentator muzyczny „Głosu Ameryki”  Willis Conover, a zorganizowany na jego cześć  koncert polskich zespołów jazzowych w Filharmonii Narodowej został zarejestrowany na płycie Polskich Nagrań pn. Spotkanie z Conoverem.

Zimą 1959 r. zorganizowano słynny Jazz Camping ’59 na Kalatówkach.

W podziemiach klubu tzw. Piwnicy grał Krzysztof Komeda, zaczynała Urszula Dudziak.

W klubie  miało miejsce pamiętne spotkanie z muzykami kwartetu Dave’a  Brubecka.

W 1960 roku 4 razy w tygodni grał The New York Jazz Quartet , a jesienią zaproszono na kolejny festiwal Jazz Jamboree samego Stana Getza, co skutkowało min. nagraniem pamiętnej płyty z triem Andrzeja Trzaskowskiego.

W 1961 roku w Piwnicy grali min. Ronnie Ross, Bernt  Rosengre , Janci Korossy .

W latach 1973 -1977 klub nie działał z powodu braku lokalu.

Latem 1977 władze Stolicy przekazały studentom do remontu lokal po niesławnej pamięci Maximie przy ul. Kniewskiego ( obecnie ul. Złota ), a już w październiku zaczął na nowo działać Hot Club „Hybrydy” pod kierownictwem Marka Garzteckiego i Karola Majewskiego, a później Macieja Chmiela.

Zorganizowano min. Dni Coltrane’a, Dni Milesa Davisa, Dni Krzysztofa Komedy.

Do końca lat 80-tych  „Hybrydy” znów stały się jednym z głównych ośrodków jazzu w Stolicy, w każdy wtorek o 16-tej funkcjonowała Giełda Płyt, ale w 1991 r. po przejęciu klubu przez Stowarzyszenie Hybrydy działalność jazzowa zamarła na 5 lat.

W 1996 r. po przekazaniu Klubu Uniwersytetowi Warszawskiemu, kolejnym remoncie z mianie adresu ( nie siedziby ! ) w październiku 1999 roku  nastąpiło ponowne otwarcie Hot Clubu Hybrydy  , które uświetnił koncert jazzowy Tria Andrzeja Jagodzińskiego i Ewy Bem.

W wyniku współpracy z Erą Jazzu znów  miały miejsce liczne koncerty jazzowe,  a w od 2006 roku wznowiono współpracę z organizatorami Jazz Jamboree i Hybrydy ponownie stały się klubem festiwalowym goszcząc takie sławy jak : Bill Evans, Randy Brecker, Hiram Bullock i wielu innych.

W 2008 roku do Hybryd zawitał na stałe   cykl koncertów pn.  Warsaw Blues Night , gdzie występują na żywo artyści z najwyższej półki, głównie z USA.

Źródło : Hybrydy – 55 lat pod red. Sławomira Rogowskiego

Hybrydy – Pamiętajcie o ….pod red. Andrzeja Wójtowicza i Sławka Rogowskiego