U schyłku lat 50-tych zaczęły na Wybrzeżu masowo powstawać „jazz kluby”, animujące lokalne środowiska jazzowe. Gdański Jazz Club GJC działający od lata 1956 r. powstał formalnie w listopadzie 1956 jako r. jako spadkobierca i kontynuator działalności jazzowej Klubu Pracowników Kultury KPK, który to klub zdołał przeprowadzić od lutego 1956 roku 25 prelekcji jazzowych, których wysłuchało ponad 4,5 tys. osób i wydać w lutym jednodniówkę ‘”JAZZ” w nakładzie 5000 egz. , które to pismo wydawane od września 1956 przez następnych 25 lat jako miesięcznik , mimo zmiany wydawcy i przenosinach do Warszawy , odegrało niezwykle ważną rolę w edukacji odbiorców jazzu i integracji środowiska muzycznego.
Pierwszą siedzibą GJC była kawiarnia Klubu Pracowników Kultury w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 18/20. Uroczyste otwarcie GJC uświetnił występ zespołu Stanisława „Drążka” Kalwińskiego.
GJC prowadził ożywioną działalność tak koncertową jaki i edukacyjną w zakresie jazzu. W lutym 1957 r. na zaproszenie GJC gościł na Wybrzeżu 24-osobowy zespół Jana Walaska z Warszawy, a na II Festiwalu Jazzowym w Sopocie wystąpił reprezentujący GJC zespół Modern Jazz Sekstet. Od maja 1957 r. GJC koordynował pracę nowopowstałych kolejnych klubów jazzowych : „Święci 57”, „Medycy” oraz Jazz-Klub Gdynia.
W 1958 r. w związku z likwidacją Związku Pracowników Kultury kawiarnię przy ul. Garncarskiej przemianowano na „Rudy Kot”, a GJC musiał opuścić swoją dotychczasową siedzibę.