Polish Jazz

Wiadomości

KINO JAZZ! Jazz na wielkim ekranie.

KINO JAZZ to projekt Musicine i Fundacji EuroJAZZ (wydawcy JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) – cykl seansów filmów dokumentalnych o jazzie w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce.

Cykl zapoczątkował w maju b.r. dokument “Blue Note Records: Beyond the notes” (2018 r) w reż. Sophie Huber.

Kolejnym obrazem, jaki znalazł się na kinowych ekranach był “Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a” (2016 r) w reż. Johna Scheinfelda – pokaz tego filmu odbył się jednocześnie w 15 kinach w Polsce w dniu urodzin Johna Coltrane’a 23 września b.r. i zgromadził ponad 1750 widzów.

W ramach projektu wyświetlany jest także dokument “Miles Davis. Birth of The Cool” (2019 r) w reż. Stanleya Nelsona – ten film będzie wyświetlany do końca listopada 2019.

W listopadzie w ramach światowej premiery do kin w sieci Kino Jazz wejdzie “Amazing Grace. Aretha Franklin” – dokument, który został nakręcony przez Sydneya Pollacka w ciągu dwóch nocy w 1972 roku w kościele baptystów w Los Angeles. Aretha Franklin nagrywała wówczas płytę, która stała się jednym z najlepiej sprzedających się albumów gospel wszech czasów. Odnalezienie film przez czterdzieści kilka lat uważanego za zaginiony stało się wielką sensacją nie tylko w świecie muzycznym.

źródło : https://jazzpress.pl/wyroznione/kino-jazz-jazz-na-wielkim-ekranie.