Polish Jazz

Poljazz – okładki exportowe

Ciekawa jest historia powstania okładek do płyt Leszek Żądło Ensamble i Thad Jones & Mel Lewis Orchestra.

"THE LESZEK ŻĄDŁO ENSEMBLE - “Inner silence” Z-SXL 0549 jest płytą klubową nr 3 ale pierwszą płytą klubową, która jest sygnowana nazwiskiem jednego Wykonawcy ponadto pierwszą płytą Leszka Żądło.
Płytę wydano w pierwszej wersja okładki „klubowej” (słońce i dwa gramofony z tubą) autorstwa Rafała Olbińskiego."

Poza dystrybucją wśród członków klubu, płyta była rozpowszechniana również przez Jazz Forum Distribution Center najprawdopodobniej w prezentowanej okładce tzw. "austriackiej".

Pierwszy koncert Thad Jones & Mel Lewis Orchestra odbył się w Sopocie w czasie festiwalu Jazz Jantar 6 sierpnia 1976 roku. Dość szybko w serii subskrypcyjnej ukazał się zapis tego koncertu na płycie o nr Z-SX 637. Płyta cieszyła się dużym powodzeniem. Kilka egzemplarzy otrzymali europejscy managerowie i organizatorzy europejskich koncertów orkiestry. Często bywali w Polsce i zapamiętałem że było w Szwecji dwóch takich managerów którzy przyklejali Warszawę do europejskich tras zespołów. Jednego zapamiętałem. Jest wymieniony nakładce. To Bo Johnson. Drugi miał polskie nazwisko.
Płyta spodobała się. Ponieważ planowano następną trasę, zamówiono w Poljazzie chyba 1000 płyt do sprzedaży w czasie europejskich koncertów. Tylko nasza przaśna okładka nie bardzo się podobała. Wydrukowano więc piękne okładki. Płyta otrzymała tytuł ‘Live at Jazz Jantar” i dopisek ‘Special issue for the european tour 1978. W opisie podano nawet kolejność solówek w utworach. Wytłoczono znacznie więcej płyt i kolejni polscy melomani mogli cieszyć się wspaniałą muzyką.

Włodzimierz Janowski & Jacek Karolak

Źródło : https://www.winyl.net/viewtopic.php?t=2367&start=195

Leszek Żądło Ensemble – Inner Silence – awers

Leszek Żądło Ensemble – Inner Silence – rewers

Thad Jones & Mel Lewis Orchestra – awers

Thad Jones & Mel Lewis Orchestra – rewers