Zaduszki Jazzowe – cykl koncertów jazzowych, organizowany w wielu miastach Polski w listopadzie w okresie zadusznym.
Najstarszym cyklem koncertów są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, mające już swoją ponad półwieczną tradycję. W 1954 roku jazzmani po raz pierwszy spotkali się 1 listopada w sali gimnastycznej krakowskiej szkoły podstawowej przy ul. Królowej Jadwigi. Był to jedyny wolny dzień, kiedy mogli się spotkać i zagrać razem jam session. Pojawił się Tyrmand, który rozpoczął grając na fujarce Swanee River, potem grali Melomani, Komeda, Kurylewicz, Witold Sobociński i inni muzycy z Warszawy, Poznania i Śląska.
W następnych latach w okresie Zaduszek znani jazzmani z całej Polski przyjeżdżali do Krakowa i wspólnie grali, często w prywatnych mieszkaniach. Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski przyciągali wielu wielbicieli jazzu na jam session.
Od roku 1956 przygotowywaniem kolejnych Zaduszek zajmował się Jazz-Klub "Helikon". Rozwinęły się one pod jego patronatem na większą skalę. Koncerty odbywały się m.in. w Filharmonii a także w Piwnicy pod Baranami.
Długoletnią tradycję mają Zaduszki w Siedlcach (od 1957 r.), w Poznaniu (od 2002 r.), w Bydgoszczy (od 1961 r.), Wrocławiu, Ełku, w Opolu (od 1994 r.).
Pomorskie Zaduszki Jazzowe odbywają się od 1998 r. w wielu miejscach w Gdyni i Gdańsku z udziałem pomorskich muzyków jazzowych. Mniejsze miejscowości też regularnie organizują Zaduszki jazzowe. W Węgorzewie odbywają się Zaduszki jazzowe z udziałem znanych muzyków polskiej sceny jazzu.
.