FESTIWAL JAZZ JANTAR – doroczny, międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej został zainaugurowany w 1973. Od początku był związany z klubem ŻAK ( dawniej Klub Studentów Wybrzeża ŻAK ). Od 1975 r. PSJ włączyło go w cykl objazdowych koncertów w ramach Pomorskiej Jesieni Jazzowej. W lipcu 1981 r. festiwal „powrócił” do ŻAK-a. W latach 1981-87 ze względu na remont Klubu koncerty festiwalowe organizowano w różnych miejscach : na katamaranie ( rejsy z Sopotu do Gdańska ) , w Wielkim Młynie ( Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski ), w Hali Stoczni Gdańskiej ( Tomasz Szukalski, NOVI, Wojciech Karolak ), w Klubie Kwadratowa i w pomieszczeniach Teatru Wybrzeże. Nie zabrakło też światowych gwiazd np. Phil Woods z zespołem( 1986 ). W 1988 roku festiwal podupadł i został zawieszony, a przerwa trwała niemal 10 lat.
Festiwal powrócił w 1997 roku i od tego roku liczy się numeracja poszczególnych edycji. Problemy lokalowe sprawiły, że koncerty jak dawniej odbywały się w różnych miejscach : w Teatrze Wybrzeże, w auli Politechniki Gdańskiej a nawet w kościele św. Brygidy, by w 2001 r. szczęśliwie powrócić do pomieszczeń Klubu ŻAK w nowej siedzibie we Wrzeszczu. W 2006 r. odbyła się jubileuszowa 10-ta edycja , a od 2007 r. zmieniono formułę koncepcję festiwalu. Początkowo Jazz Jantar miał dwie odsłony:
- awangardowy Avant Days (free jazz, improwizacja oraz współczesnej kameralistyka)
- mainstreamowy All That Jazz ( prezentuje wirtuozów charakteryzujących się własnym, oryginalnym językiem ).
Z czasem doszły nowe: Trójmiejska Scena Jazzowa, Młoda Scena Jazzowa oraz bloki inspirowane muzyką konkretnych krajów europejskich ( Norwegia ) oraz poświęcone fascynacjom muzyków Wybrzeża.
Dzięki długiej tradycji, a przede wszystkim wytrwałej wytężonej pracy organizatorów i działaczy festiwal Jazz Jantar w 2020 roku doczekał się 23 edycji i zalicza się do niewielkiej grupy nie tylko najstarszych ale najbardziej rozpoznawalnych i cenionych nie tylko przez polskich ale i zagranicznych muzyków, czego dowodem udział w festiwalu min. : Thad Jones & Mel Lewis Orchestra, Bill Evas Trio, Esbjorn Svenson Trio, Nils Petter Molvaer, Matthew Shipp, Bester Quartet, Dave Douglas, Marc ribot, Steve Coleman, Branford Marsalis, Terense Blanchard, Joshua Redman, Ron Carter.
źródło: www.last.fm
Jazzowisko Trójmiasta – Stanisław Danielewicz
Jazzowisko Trójmiasta Czwarta zmiana – Stanisław Danielewicz