Jazz Od Nowa Festiwal Toruń od roku 2001

 

Jazz Od Nowa Festival – festiwal muzyczny, odbywający się od 2001 w Toruniu, organizowany przez Klub Studencki Od Nowa w Toruniu.

Wymyślony przez Maurycego Męczeklaskiego festiwal jednym z najmłodszych w Polsce festiwali jazzowych, ale mimo, to na stałe zagościł już w kalendarzu jazzowych imprez.

Ideą festiwalu jest prezentowanie połączenia klasycznego już dziś „głównego nurtu” z tak zwaną „nową muzyką improwizowaną”, którą reprezentuje wielu młodych wykonawców poszukujących oryginalnych form wyrazu.

Od początku Jazz Od Nowa Festival łączy klasykę z nurtem eksperymentalnym, czego wyrazem jest dbałość o jak najszersze spektrum formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock, aż po propozycje okołojazzowe. Stąd też na festiwalowych afiszach pojawili się zarówno reprezentanci klasycznego myślenia o jazzie: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Tomasz Szukalski, Krzysztof Ścierański, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Krzysztof Popek, jak i jazzowi eksperymentatorzy: Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański, Olo Walicki, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Wojciech Konikiewicz, Tadeusz Sudnik, Mazzoll, Miłość, Łoskot, Pink Freud, Robotobibok, Bassisters Orchestra i Maestro Trytony, Koncert Figur Niemożliwych. Na Jazz Od Nowa Festival gościli również wykonawcy zagraniczni tacy jak: Al Foster, Hiram Bullock, Victor Lewis, David Feiesen, Giovani Mirabassi, Peter Brötzmann.

 

Od Nowa Jazz Festiwal - Afisze & Plakaty