Jazz Jamboree – Warszawa & Kraków 1958-60 – Warszawa od 1961

Pierwszy Jazz Jamboree został zorganizowany przez Hot Club Hybrydy. Odbywał się od 18 września  do 21 września 1958 roku pod nazwą “Jazz 58”.

Pierwsze trzy edycje festiwalu miały miejsce w klubie studenckim Stodoła, a część koncertów odbywała się w Krakowie. W roku

następnym – 1959 – przemianowano go na Jazz Jamboree, czyli – na wzór harcerskich jamboree – na jazzowy zlot. Autorem nazwy Jazz Jamboree był Jerzy Skarżyński, który po raz pierwszy umieścił nazwę Jazz Jamboree na swoim plakacie, towarzyszącym festiwalowi w Sopocie w 1956 r. Następnym miejscem, w którym organizowano festiwal, była Filharmonia Narodowa, a od 1965 roku kolejne edycje Jazz Jamboree odbywały się w Sali Kongresowej. Inicjatorem Jazz Jamboree był Leopold Tyrmand. Osobiście uczestniczył w dwóch pierwszych edycjach.

Jazz Jamboree jednak szybko stał się jednym z największych i najważniejszych festiwali w Europie. W trwającej przeszło pół wieku historii na jego estradzie gościły największe gwiazdy światowego jazzu. Wśród najsłynniejszych z nich wymienić należy Duke’a Ellingtona, Milesa Davisa, Theloniousa Monka, Dizzy’ego Gillespiego, Dave’a Brubecka, Benny Goodmana, Wyntona Marsalisa, Abbey Lincoln, The Manhattan Transfer, Bobby’ego McFerrina, Raya Charlesa, Keitha Jarretta, Chicka Coreę, Herbiego Hancocka, Michaela Petruccianiego, Tony’ego Wiliamsa, Arta Blakeya, Sun Ra, Ornette’a Colemana, Sonny’ego Rollinsa, Stana Getza, US3, Dianę Krall.Jazz Jamboree było też bardzo ważne dla biografii artystycznych polskich muzyków; na festiwalowej scenie mieli oni okazję spotkać się, skonfrontować, a często grać wspólnie ze światowymi sławami. Większość polskich jazzmanów uczestniczyła w Jazz Jamboree.

Wybitni muzycy goszczący na Jazz Jamboree byli magnesem, nie tylko dla polskiej publiczności. Na festiwal do Warszawy przyjeżdżali przez długie lata miłośnicy jazzu, m.in. z Niemiec, Austrii, Skandynawii, Węgier. Prawdziwe rzesze ściągnęły do Warszawy w 1988 roku, gdy na Jazz Jamboree wystąpił Miles Davis (po raz pierwszy pojawił się w Polsce 1983 r.). Dużą popularnością wśród publiczności, a niekoniecznie wśród krytyków, cieszyły się także w latach 1995-1998 edycje festiwalu, których program przygotowywał ówczesny dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Kydryński.

I to działa – już od ponad 60 lat, choć dziś – jak twierdzą znawcy polskiej i zagranicznej sceny jazzowej – sześćdziesięciolatek Jazz Jamboree jest w umiarkowanej kondycji.

 

 

Jazz Jamboree - Afisze & Plakaty Festiwalowe

Jazz Jamboree - Afisze & Plakaty inne

Jazz Jamboree - Programy Festiwalowe

Jazz Jamboree - Książki & Albumy

Jazz Jamboree - Publikacje na temat festiwalu

Jazz Jamboree - winyle

Jazz Jamboree - Płyty CD

Jazz Jamboree - Płyty DVD

Jazz Jamboree - Pamiątki

Jazz Jamboree - Galeria