Festiwal Jazz w Ruinach – Gliwice 2004

Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, którego pomysłodawcą był Mirosław Rakowski  organizowany jest od 2004 roku przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club w Gliwicach. Odbywa się zawsze w pierwsze dwa weekendy sierpnia każdego roku, a jego nazwa inspirowana jest faktem, że pierwsze edycje festiwalu  w latach 2004 – 2018 miały miejsce w Ruinach Teatru Miejskiego ( obecnie Ruiny Teatru Victoria ) przy al. Przyjaźni 18 w Gliwicach. Od roku 2019 festiwal Jazz w Ruinach odbywa się w ponad 150-letniej Hali Modeli Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych GZUT przy ul. Robotniczej 3.

Być może wyjątkowa lokalizacja sprawia, że festiwal wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń wyjątkową atmosferą, na którą niewątpliwy wpływ ma także śląska publiczność.

Jazz w Ruinach to jeden z niewielu festiwali gdzie mogą się zaprezentować młode wschodzące  gwiazdy muzyki jazzowej i okołojazzowej. Od 2008 roku festiwal ma charakter międzynarodowy i oprócz koncertów w ramach festiwalu odbywają się warsztaty muzyczne prowadzone przez międzynarodową kadrę wykładowców.

W ramach festiwalu organizowane są liczne wystawy i prelekcje.

Źródło : https://www.sjc.pl/blogs/blog/149/10_jazz_w_ruinach_to_juz_historia

Jazz w Ruinach - Afisz & Plakaty

Jazz w Ruinach - Pamiątki & Gadżety