ERA JAZZU_Jazzowe recomendacje

„Poznań Jazz Album – Antologia Nagrań Poznańskiego Jazzu” tak zatytułowany został projekt oraz wydawnictwo prezentujące niemal stuletnią historię jazzu w stolicy Wielkopolski. Zaplanowany na pięć wolumenów zestaw zaprezentuje nagrania najnowsze, unikalne projekty, jak i nigdy dotąd nie publikowane nagrania archiwalne.

Pierwsza płyta w cyklu – z podtytułem „Poznań Jazz Projects” – przedstawia projekty specjalne, które poznańscy muzycy zrealizowali wraz z jazzowymi znakomitościami ze świata. Sześć utworów zawartych na albumie dokumentuje więc występy  Poznań Jazz Philharmonic Orchestra z Jean-Luc’kiem Pontym oraz  Stanleyem Jordanem,  Kacpra Smolińskiego z Tingvall Trio, kwartetu  Damiana Kostki z z Chico Freemanem, Krzesimira Dębskiego i  Ron Carter Trio oraz Dawida Kostki i  tria Reginy Carter.

Unikalne koncerty były znakiem rozpoznawczym związanej z Poznaniem Ery Jazzu od samego początku jej istnienia. Często towarzyszyły im również wydawnictwa płytowe, które otrzymywali koncertowi goście – nagrania Ala Di Meoli z Orkiestrą Kameralną Amadeus Agnieszki Duczmal są białym krukiem fonograficznym i ozdobą kolekcji nagraniowych. Prezentowana na  „Poznań Jazz Album vol. 1” muzyka pochodzi z koncertów z lat 2016-19.

Wydawca zapowiada już kolejne części antologii: album  „Poznań Jazz Today” przedstawi nagrania wielkopolskich muzyków z ostatnich dziesięciu lat, „Poznań Jazz Marathon” powróci do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, „Katakumby i estrady” przedstawi archiwalne rejestracje z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, wreszcie  „Czas Komedy” zawierać będzie  nagrania Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego.

https://donos.home.blog/2022/01/12/jazzowe-rekomendacje-poznan-jazz-album-vol-1-poznan-jazz-projects/