Polish Jazz

Wiadomości

Kolejne płyty z serii Polish Jazz

W połowie września ukażą się tak w wersji winylowej jak i na CD 3 kolejne płyty z serii Polish Jazz :

– vol. 85 Maciej Gołyźniak Trio: The Orchid

– vol. 72 Young Power

— vol. 73 Jarosław Śmietana Sounds & Colours

Pierwsza będzie ogólnie dostępna natomiast winyle vol 72 i 73 będą kolorowe i dostępne tylko w EMPiK-u.

 

Kolejna biografia Leopolda Tyrmanda

Nakładem Wydawnictwa Marginesy 14 października br. ukaże się kolejna biografia Leopolda Tyrmanda pt. “Tyrmand. Pisarz o białych oczach” autorstwa Marcela Woźniaka.

 

Znaczek z podobizną Leopolda Tyrmanda

Z okazji 100. rocznicy urodzin Leopolda Tyrmanda 16 maja 2020 roku ukaże się znaczek z jego podobizną.

Nowa płyta CD Jerzego Miliana

W dniu 15 maja 2020 roku będzie miała miejsce premiera kolejnej 9 płyty Jerzego Miliana z serii: Jerzy Milian Tapes pt. Milian Cutting.

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Jak przypomniano, przypada wówczas 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci „wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty” i Sejm „w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

56 Jazz na Odrą 2020

56 edycja festiwalu Jazz na Odrą przełożona na październik, ma potrwać pięć dni – od 6 do 10 października 2020 roku.

JazzPRESS papierowe wydanie – prenumerata

JazzPRESS w wersji papierowej (bezpłatny dwumiesięcznik, nakład 3 tyś egz), numer marzec – kwiecień 2020 w dystrybucji od 16 marca!

KINO JAZZ! Jazz na wielkim ekranie.

KINO JAZZ to projekt Musicine i Fundacji EuroJAZZ (wydawcy JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) – cykl seansów filmów dokumentalnych o jazzie w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce.

Cykl zapoczątkował w maju b.r. dokument “Blue Note Records: Beyond the notes” (2018 r) w reż. Sophie Huber.

Kolejnym obrazem, jaki znalazł się na kinowych ekranach był “Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a” (2016 r) w reż. Johna Scheinfelda – pokaz tego filmu odbył się jednocześnie w 15 kinach w Polsce w dniu urodzin Johna Coltrane’a 23 września b.r. i zgromadził ponad 1750 widzów.

W ramach projektu wyświetlany jest także dokument “Miles Davis. Birth of The Cool” (2019 r) w reż. Stanleya Nelsona – ten film będzie wyświetlany do końca listopada 2019.

W listopadzie w ramach światowej premiery do kin w sieci Kino Jazz wejdzie “Amazing Grace. Aretha Franklin” – dokument, który został nakręcony przez Sydneya Pollacka w ciągu dwóch nocy w 1972 roku w kościele baptystów w Los Angeles. Aretha Franklin nagrywała wówczas płytę, która stała się jednym z najlepiej sprzedających się albumów gospel wszech czasów. Odnalezienie film przez czterdzieści kilka lat uważanego za zaginiony stało się wielką sensacją nie tylko w świecie muzycznym.

źródło : https://jazzpress.pl/wyroznione/kino-jazz-jazz-na-wielkim-ekranie.

Film ” Pan T.” już na ekranach polskich kin

25 grudnia br. miała miejsce premiera najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza ” Pan T. ” z Pawłem Wilczakiem w roli głównej.

Przed swoją premierą „Pan T.” funkcjonował w świadomości widowni jako nowy film inspirowany postacią Leopolda Tyrmanda i jego „Dziennikiem 1954”. Od momentu swojej premiery na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdynii twórcy produkcji odżegnywali się jednak od bezpośredniego łączenia ich utworu z postacią słynnego pisarza i dziennikarza. Według ich własnych słów, Tyrmand jest tylko jedną z postaci wymieszanych w tytułowym Panu T., a źródłem inspiracji byli też m.in. Sławomir Mrożek i Tadeusz Konwicki. Z tym stanowiskiem nie zgadza się Matthew Tyrmand, czyli spadkobierca praw do twórczości autora „Złego”. Między dwoma podmiotami trwają negocjacje.

JazzPRESS listpad – grudzień 2019

Ukazał się kolejny numer wersji papierowej JazzPRESS listopad – grudzień 2-19.