Polish Jazz

TOMASZ SZUKALSKI 1947 – 2012

 

Tomasz Szukalski (ur. 8 stycznia 1947 w Warszawie , zm. 2 sierpnia 2012 w Piasecznie) –polski saksofonista jazzowy.

Po nauce w warszawskim liceum muzycznym ukończył klasę klarnetu (pod kierunkiem Ludwika Kurkiewicza) w PWSM w Warszawie.

Samodzielnie zapoznał się z techniką gry na saksofonie sopranowym i tenorowym, sporadycznie używając także innych instrumentów, z których klarnet basowy zajmował szczególną pozycję. Kiedy był jeszcze uczniem szkoły średniej, rozpoczął występowanie na estradzie.

Znamiennym dla młodego saksofonisty okazał się okres współpracy (od roku 1972) z zespołem czołowego wówczas saksofonisty altowego ,Zbigniewa Namysłowskiego. Razem dokonali wielu nagrań. Podczas tej współpracy powstały znaczące (również dla Zbigniewa Namysłowskiego) albumy „Winobranie” i „Kuyaviak Goes Funky”. W okresie tym wzrosła pozycja saksofonisty na jazzowym rynku: do współpracy zapraszali go znane postacie rodzimego jazzu: Włodzimierz nahorny, Tomasz Stańko czyJan Ptaszyn Wróblewski.

W latach 1974–1979 wraz z Tomaszem Stańko koncertował i nagrywał płyty w całej Europie (również dla prestiżowego wydawnictwa ECM ).

Mimo licznych wyjazdów z Tomaszem Stańko w latach 1975–1976 współpracował i nagrywał z zespołem SBB.

W tym czasie zdecydował się na założenie autorskiego zespołu. W roku 1977 powstał zespół The Quartet skupiający wielkie indywidualności: basista Paweł Jarzębski , pianista Sławomir Kulpowicz oraz perkusista Janusz Stefański. The Quartet i jego muzyczne propozycje postrzegano jako typowy zespół bez lidera, złożony z wybitnych muzyków, będących indywidualnościami muzycznymi.

Zadebiutowali w roku 1977 – co nietypowe dla jazzmanów – nagraniami dla archiwum Polskiego Radia , ale już w styczniu 1978 odbyli dużą trasę koncertową po kraju, wystąpili na Jazz Jamboree'78. Repertuar tworzyły głównie kompozycje Kulpowicza oraz Szukalskiego, inspirowane muzyką takich postaci jak McCoy Tyner , Sonny Rollins , John Coltrane, tradycjami modern jazzu  lat 60. The Quartet  zaliczany był przez wielu krajowych i zagranicznych krytyków do najważniejszych zespołów jazzowych Europy.

W latach 1980–1981 Tomasz Szukalski i Józef Skrzek  stworzyli duet grający wysublimowane fusion uwiecznione na płycie „Ambitus Extended”. Tomasz towarzyszył też jako solista założonej po rozwiązaniu SBB Formacji Józefa Skrzeka nagrywając m.in. płytę „Wojna Światów”. W roku 1981 występował  na Jazz Jamboree '81, jak i na towarzyszącym Rock Jamboree'81.

Na początku lat 80-tych Szukalski zaproszony został do współpracy przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego , który w tym czasie kierował SPPT Chałturnik i Studiem Jazzowym Polskiego Radia.

Nagrany z nowym trio ( Wojciech Karolak i Czesław Bartkowski ) album „Time Killers” został uznany przez krytyków za najciekawszą polską płytę jazzową lat 80.

Zachęcony sukcesem zorganizował w 1985 r. kolejny kwartet (Piotr Biskupski , Andrzej Cudzich , Andrzej Jagodziński), który z założenia miał przejąć sukcesję po The Quartet.

W 1986 roku Szukalski wraz z pianistą Januszem Szprotem utworzył duet Blues Duo SZ-SZ.

Do koncepcji duetu Szukalski powrócił raz jeszcze: od roku 1990 gra wspólnie z pianistą Arturem Dutkiewiczem.

Od roku 2000 coraz częściej występuje w trio (Wojciech Karolak ,Krzysztof Dziedzic) oraz gościnnie w różnych konstelacjach i zespołach.

Szukalski pod koniec życia przebywał w Domu Artysty Weterana  w podwarszawskim Skolimowie.

Zmarł w szpitalu w Piasecznie.