Polish Jazz

Andrzej Przybielski 1944 – 2011

Andrzej Grzegorz Przybielski (1944 - 2011) – polski trębacz jazzowy, związany z polską sceną awangardową i free jazzową.

Dla przyjaciół „Major”, totalny jazzowy freak. Dzisiaj z perspektywy lat, śmiało możemy konstatować, że Przybielski owiany był mgłą kultowości. I to trwa. Wystarczy sięgnąć po drugi album nagrany przez elitę naszej jazzowej młodej trąbki, aby przekonać się, że ta pamięć, zaklęta w dźwiękach, trwa. „Major” pozostaje nie tylko jako ktoś, kto jest na zdjęciach i płytach, ale poza kadrem go nie ma. Jego dzieło jest wciąż żywe i podlega dalszej obróbce na jazzowym warsztacie.

Ukończył Technikum Kolejowe w Bydgoszczy. Rozpoczynał od jazzu tradycyjnego, grając obok Bogdana Ciesielskiego i Jacka Bednarka w Traditional Jazz Group. Do połowy lat 60. grał na kornecie i trąbce bluesy i dixielandy, później zauroczył go modern jazz. Jego mistrzami stali się Dizzy Gillespie i Miles Davis.

W 1968 wraz z Trio Gdańsk został laureatem konkursu Jazz nad Odrą. W 1969 wraz z Formacją Muzyki Współczesnej wystąpił na Jazz Jamboree. Współtworzył muzykę dla Teatru Narodowego (spektakle Adama Hanuszkiewicza: „Kordian”, „Beniowski”, „Norwid”), Teatru Performer z Zamościa, Sceny Teatru Witkacego w Zakopanem.

Współpracował z takimi muzykami, jak: Helmut Nadolski, Jacek Bednarek, Andrzej Kurylewicz, Czesław Niemen, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Adam Hanuszkiewicz, Wanda Warska, Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś, Ryszard Tymon Tymański, Wojciech Konikiewicz, Piotr Iwicki (Tribute To Miles Orchestra) Józef Skrzek. Współtwórca i współlider grup: Sesja 72, Big Band Free Cooperation, Acoustic Action. Na początku 1990 roku w rodzinnej Bydgoszczy założył własny zespół pod nazwą „Asocjacja Andrzeja Przybielskiego” w składzie: Karol Szymanowski (wibrafon), Andrzej Kujawa (bass), Józef Eliasz (perkusja). Rok później powstał skład z inną sekcją rytmiczną: Grzegorz Nadolny (bass) i Grzegorz Daroń (perkusja). Asocjacja, jedyny autorski projekt Andrzeja Przybielskiego, aktywnie koncertowała w tym składzie grając jego kompozycje aż do końca życia artysty. W tym samym czasie współpracował również z muzykami sceny yassowej i związanymi z bydgoskim klubem Mózg, m.in. w grupie NRD czy Sing Sing Penelope.

Ostatnia studyjna sesja muzyczna została nagrana w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw 17.XII 2010 r. do tekstów Jarosława Pijarowskiego.

 

Andrzej Przybielski – Płyty Winylowe Poland

Andrzej Przybielski – Książki i Albumy

Andrzej Przybielski – Płyty winylowe World

Andrzej Przybielski – płyty CD & DVD Poland

Andrzej Przybielski – płyty CD & DVD world